Evropske kompanije u Kini bi mogle biti u problemu! Strahuju da će biti kolateralna šteta trgovinskog rata

"Kompanije sve više vide rastući rizik od pada" usred geopolitičkih previranja izazvanih SAD, saopštila je Privredna komora EU u Kini.

Peking Foto: songweiqiang/Shutterstock

Evropske kompanije koje posluju u Kini sve više strahuju da bi mogle postati kolateralna šteta trgovinskog rata između Pekinga i Vašingtona, pokazuje poslovna anketa objavljena u četvrtak.

Prema izveštaju Privredne komore Evropske unije u Kini (EUCCC), čak 59 odsto od 1.700 ispitanih članica smatra da je poslovanje u Kini postalo teže od početka godine, dok je samo pet odsto navelo da im je poslovanje olakšano.

Pored toga, 52 odsto kompanija ocenjuje da je poslovno okruženje u Kini od januara postalo znatno više ispolitizovano. Više od tri četvrtine ispitanika (76 odsto) oseća sve veći politički pritisak iz Vašingtona, dok 45 odsto navodi da isti pritisak dolazi i od kineske vlasti.

Više od polovine firmi (51 odsto) beleži manje ili veće poremećaje u svojim lancima snabdevanja usled tenzija između SAD i Kine.

Predsednik EU privredne komore u Kini, Jens Eskelund, pad poverenja u poslovnu klimu objašnjava "nesigurnošću i nepredvidivošću" koje su izazvane uvođenjem carina od strane američkog predsednika Donalda Trampa.

"Ne smatramo da su se uslovi za poslovanje u Kini suštinski promenili", rekao je Eskelund. "Ali kompanije sve više vide rastući rizik zbog geopolitičkih dešavanja, posebno u odnosima sa Sjedinjenim Državama".

Budućnost odnosa između EU i Kine

Tramp je od januarskog povratka u Belu kuću uveo carine do 145 odsto na kinesku robu. Kina je odgovorila kontramerama – carinama do 125 odsto na američke proizvode.

Visoki predstavnici SAD i Kine trebalo bi da se sastanu u Švajcarskoj u subotu, što će biti prvi direktni pregovori otkako su uvedene nove američke carine. Ipak, Tramp je juče odbacio zahtev Pekinga da se carine ukinu kao uslov za nastavak ozbiljnijih pregovora.

Anketa je objavljena u trenutku kada stižu oprečne poruke o budućnosti odnosa između EU i Kine.

U nedavnom pismu kineskom predsedniku Siju Đinpingu, povodom 50 godina od uspostavljanja zvaničnih odnosa između Pekinga i Brisela, predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen i predsednik Evropskog saveta Antonio Košta poručili su da su i dalje "posvećeni produbljivanju partnerstva sa Kinom" – što je Si uzvratio istim tonom.

Ipak, evropski zvaničnici nastoje da izbegnu američke carine na evropsku robu tako što javno podržavaju "saradnju" sa Vašingtonom u pokušaju da se smanji kineska dominacija nad globalnim tržištem strateških sirovina i čelika.

Brisel bi trebalo da objavi nove mere kojima bi zaštitio svoje kompanije od američkih carina, uključujući i pretnju o uvođenju carina u vrednosti od 100 milijardi evra na američku robu – ukoliko pregovori sa SAD ne donesu rezultat.

(EUpravo zato/Euractiv)