Iako je Tramp juče privremeno pauzirao carine, što je donelo izvesno olakšanje, za zagovornike čvršćih veza sa EU ta je situacija dodatno potvrdila njihov stav - da u sve nepredvidivijem svetu Švajcarska mora da ojača saradnju sa svojim evropskim susedima.
Nakon što su carine uvedene, švajcarska ministarka finansija Karin Keler-Suter razgovarala je sa predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen i dogovorile su da ostanu u bliskom kontaktu u vezi sa narednim koracima.
U petak će Keler-Suter postati prva švajcarska ministarka finansija koja će učestvovati na redovnom sastanku ministara finansija zemalja EU (ECOFIN).
Nepredvidiv svet
Prošle nedelje Tramp je EU uveo carine od 20 procenata, dok je Švajcarsku opteretio stopom od 31 odsto, a oba područja sada iščekuju carine od 10 procenata.
Iako je poziv Keler-Suter da prisustvuje sastanku u Varšavi stigao pre Trampovog povratka na funkciju, njeno učešće dolazi u trenutku kada Švajcarska intenzivira saradnju sa EU u ključnim strateškim oblastima, kao odgovor na globalne nestabilnosti poput ruskog rata u Ukrajini i sve izraženijeg američkog protekcionizma.
Zamenik direktora industrijskog udruženja Swissmem Žan-Filip Kol rekao je da su šokantni obrti u američkoj politici dodatno naglasili hitnost sklapanja novog sporazuma sa Briselom koji bi učvrstio buduće odnose sa EU, najvećim tržištem za švajcarske proizvode.
"Možda će sada još poneki građanin shvatiti da sa EU bar moramo biti u dobrim odnosima i da ne možemo sebi da priuštimo pogoršanje odnosa sa Kinom, pogotovo ako se SAD povuku," rekao je.
Ipak, s obzirom na izazove sa kojima se suočavaju velike ekonomije poput nemačke, Švajcarska će morati da proširi svoj poslovni domet i van Evrope, dodao je Kol, ističući potencijal Indije i jugoistočne Azije.
Novi svetski poredak
Sporazum sa EU očekuje težak put ratifikacije u Švajcarskoj, gde ga kritičari vide kao birokratsko opterećenje i pretnju nacionalnom suverenitetu.
Poslanica socijaldemokrata (SP) Franciska Rot poručila je da bi, čak i ako parlament odobri sporazum, on teško prošao na referendumu - osim ako ne obezbedi ključne standarde poput zaštite prava radnika i viših plata.
Ipak, naglasila je da je nedavna parlamentarna rezolucija - kojom su, uz široku podršku stranaka, pozvali vladu da preuzme veću bezbednosnu ulogu u Evropi i razmotri saradnju sa EU u pitanjima bezbednosti - pokazatelj da većina političkih aktera danas veruje da je budućnost Švajcarske sigurna jedino u partnerstvu sa EU.
S druge strane, najveća partija u zemlji, desno orijentisana Švajcarska narodna partija (SVP), i dalje se snažno protivi bliskoj saradnji sa Unijom.
Ipak, i ona je nezadovoljna američkim carinama, koje je dugogodišnji lider SVP-a Kristof Bloher nazvao "apsurdnim".
Bivši švajcarski ambasador Danijel Voker naglasio je da je, u trenutku kada se stari sistemi bezbednosti urušavaju, povezivanje sa Evropom ključno.
"Tramp uništava postojeći svetski poredak i želi nešto potpuno drugačije - ne samo u trgovini. To može samo da šteti Švajcarskoj, koja je bez sumnje mnogo profitirala od sadašnjeg globalnog sistema", rekao je on.
(M.A./EUpravo zato/index.hr)