Cene stanova u Srbiji u četvrtom tromesečju 2024. godine dostigle su prosečnu vrednost od 172,32 po kvadratnom metru, što predstavlja rast od 5,05 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
U odnosu na treće tromesečje 2024. godine, cene su porasle za 1,28 odsto, što ukazuje na stabilnost tržišta bez većih fluktuacija, saopšteno je iz Republičkog geodetskog zavoda.
S obzirom na umeren rast cena u odnosu na prošlu godinu, tržište nekretnina u Srbiji ostaje stabilno.
Cene stanova u starogradnji porasle su za 4,78%, dok su cene novogradnje, odnosno stanova kupljenih od investitora, zabeležile veći rast od 5,52%.
Prodaja stanova u četvrtom kvartalu 2024. godine nastavila je rast, što je treći uzastopni kvartal u kojem je zabeležen porast.
Ukupno je sklopljeno 13.372 ugovora o prodaji stanova, što je 20,6% više nego u istom periodu prošle godine. Ukupna vrednost prometa iznosila je 1,3 milijarde evra, što je porast od 44,4% u odnosu na prethodnu godinu.
Svi regioni beleže rast u broju prodaja nekretnina i prometa
Svi regioni u Srbiji zabeležili su godišnji rast u broju prodaja i vrednosti prometa. Najveći rast prodaje od 33,2% postigao je region Južne i Istočne Srbije, uz povećanje vrednosti prometa od čak 91,4%. U Vojvodini, broj prodaja porastao je za 25,4%, dok je vrednost transakcija porasla za 68,8%. Beograd je zabeležio rast prodaje od 18,9%, a vrednost kupoprodaja povećana je za 31,8%. Sličan rast bio je prisutan i u Šumadiji i Zapadnoj Srbiji, gde je prodaja porasla za 12,2%, a vrednost kupoprodaja za 36,7%.
Cene stanova su porasle u svim regionima, a najviše u regionu Južne i Istočne Srbije, gde je zabeležen rast od 6,29%. U Beogradu, cene su porasle za 5,48%, dok su u Vojvodini porasle za 4,61%, a u Šumadiji i Zapadnoj Srbiji za 4,04%.
Upoređujući stanje na tržištu nekretnina u Srbiji sa ostatkom Evrope, može se primetiti da je rast cena u Srbiji umeren i stabilan.
Prema podacima Eurostata za treće tromesečje 2024. godine, dok su u nekim evropskim zemljama, kao što su Francuska, Finska i Luksemburg, cene padale, zemlje poput Bugarske, Poljske i Mađarske beleže visok dvocifren rast cena.
RGZ indeks, koji prati kretanja na tržištu nepokretnosti, omogućava građanima i privredi da lako i besplatno prate promene na tržištu.
(M.A./EUpravo zato/biznis.rs)