Onlajn jeftine platforme zadaju glavobolju EU: Sada komisija razmatra uvođenje poreza kako bi im stala na put

Iako potrošači uživaju u povoljnim cenama onlajn kupovine preko popularnih aplikacija, EU je zabrinuta zbog sigurnosnih rizika i falsifikovanih proizvoda i zarmatra uvođenje oporezivanja.

Jaque Silva / Zuma Press / Profimedia Temu povezuje mušterije direktno sa proizvođačima i veoma je popularan širom sveta zbog niskih cena

Evropska unija je preplavljena jeftinim paketima iz Azije, a prednjače platforme poput AliExpresa, Šeina i Temua. Iako potrošači uživaju u povoljnim cenama, EU je zabrinuta zbog sigurnosnih rizika i falsifikovanih proizvoda.

Kako proizvodi ispod vrednosti od 150 evra nisu podložni carinama, to omogućava masovan uvoz.

Evropska komisija je prilično zabrinuta po ovom pitanju, a kako navodi Fajnenšal Tajms, razmatra uvođenje naknade za obradu paketa, ili poreza na prihod platformi za e-trgovinu, prenosi Mina.

Iako bi takve mere zahtevale složene pregovore sa državama članicama i Svetskom trgovinskom organizacijom, cilj Evropske unije je sasvim jasan, a to je da poskupi uvoz ultra-jeftine robe i zaštititi bezbednosne standarde bloka.

Situaciju dodatno komplikuje činjenica da proizvodi u vrednosti ispod 150 evra ne podležu carinama, što omogućava masovni uvoz bez ikakvih prepreka.

EU, s druge strane, ne planira da ukine ovaj prag, jer je fizički nemoguće proveriti sve pakete.

Inače, pre samo par dana su objavljeni rezultati istraživanja koji su pokazali da na 100 proizvoda kupljenih na deset onlajn platformi - 80 odsto njih ne zadovoljava evropske sigurnosne standarde.

(M.A./EUpravo zato/biznis.rs)