Za ulazak u Britaniju od sada važe nova pravila: Na spisku 48 zemalja

Građani zemalja kojima je potrebna viza za Veliku Britaniju i dalje će morati da se prijavljuju za nju, ali zato neće morati dodatno da uzimaju ETA.

Peter Powell / PA Images / Profimedia

Osim što Evropska unija već nekoliko puta odlaže uvođenje sistema ETIAS, Ujedinjeno Kraljevstvo takođe najavljuje svoj sistem ETA koji stupa na snagu 8. januara.

ETA, odnosno Elektronsko odobrenje putovanja (Electronic Travel Authorization), predstavlja novi digitalni sistem registracije za putnike kojima nije potrebna viza za ulazak u UK.

Dok su ranije mogli jednostavno da se ukrcaju na avion i prijave se na pasoškoj kontroli po dolasku, sada će putnici morati unapred da dobiju odobrenje za putovanje u UK.

Ko treba da ima ETA?

Svi kojima nije potrebna viza za putovanje u UK uskoro će morati da imaju ETA koje unapred odobrava ulazak u zemlju. Ovo je ekvivalent američkom ESTA sistemu — obavezno, plaćeno odobrenje za putovanje uz prethodnu bezbednosnu proveru.

Program je prvi put uveden za državljane Zalivskog saveta za saradnju (GCC) 2024. godine, a sledeća faza je njegovo proširenje na druge neevropske putnike — uključujući šest miliona putnika iz SAD-a, Kanade i Australije koji svake godine ulaze u UK.

Putnici iz ovih zemalja moraće da imaju ETA za ulazak u UK od 8. januara.

Građani koji već borave u UK ne moraju da imaju ETA.

Šta je sa građanima EU?

Evropski putnici koji ispunjavaju uslove mogu se prijaviti unapred od 5. marta 2025. dok će im ETA odobrenje biti potrebno od 2. aprila 2025. godine. Iz ove procedure izuzeti su državljani Velike Britanije i Irske.

Prilikom aplikacije, putnici će biti u obavezi da daju lične podatke, podatke o pasošu i fotografiju, uz odgovore na prateća pitanja o podobnosti ulaska u zemlju, a odnose se na turistička putovanja, poslovna putovanja, studiranja ili privatne odnosno porodične posete.

Ovo odobrenje takođe će biti potrebno i putnicima koji su u tranzitu kroz aerodrome Velike Britanije.

Program je namenjen za „kratke“ posete, kraće od šest meseci, u svrhe turizma i poslovanja. Postoji nekoliko drugih kategorija ETA, uključujući za kratkotrajne studije i dozvoljena plaćena angažovanja. Sve su navedene na sajtu vlade UK.

Svih 48 zemalja čiji državljani moraju imati ETA su navedeni na ovom sajtu.

Da li je to viza?

Iako neki ovo nazivaju vizom, to je zapravo oslobađanje od vize. Građani zemalja kojima je potrebna viza za Veliku Britaniju i dalje će morati da se prijavljuju za nju, ali zato neće morati dodatno da uzimaju ETA.

Kako se stiče ETA?

Cena je 10 funti, a možete aplicirati preko zvanične aplikacije navedene na sajtu vlade UK ili direktno onlajn.

Aplikacije — za iPhone i Android — obećavaju bržu obradu, koja traje oko 10 minuta. Obavezno aplicirajte preko zvaničnih kanala, a ne putem nezvaničnih veb-sajtova, koji mogu naplatiti dodatne naknade i manje bezbedno rukovati vašim podacima.

Potrebno je da priložite fotografiju pasoša, skenirate i fotografišete sebe tokom apliciranja, otpremite fotografiju i odgovorite na različita pitanja o svojim planovima. Onlajn prijava traje oko 20 minuta i mora se završiti u jednom potezu — ne postoji mogućnost da sačuvate aplikaciju i nastavite kasnije.

MA8 / Alamy / Alamy / Profimedia 

Odluka se obično donosi u roku od tri dana, iako vlada upozorava da može potrajati duže. Dozvoljeno vam je da putujete u UK dok čekate odluku, ako hitno morate da otputujete; međutim, aplikacija mora biti podneta pre putovanja.

Ipak, posedovanje ETA ne garantuje ulazak u UK. I dalje morate da prođete pasošku kontrolu, a zvaničnici granične službe imaju konačnu reč.

ETA važi dve godine i za više ulazaka — što znači da možete posećivati Britaniju više puta u tom periodu. Međutim, imajte na umu da će biti digitalno povezan sa vašim pasošem — ako dobijete novi pasoš tokom te dve godine, ETA više neće važiti, pa morate ponovo da aplicirate.

Svi koji ulaze u UK moraju imati svoj ETA, uključujući decu i bebe. Međutim, možete aplicirati u ime druge osobe.

Svi koji ulaze na teritoriju UK, čak iako samo čekaju neki drugi let, moraju imati ETA. Bez ETA nećete moći da prođete pasošku kontrolu do tranzitne zone.

Srpskim državljanima je potrebna viza

Za državljane Republike Srbije, ulazak u Ujedinjeno Kraljevstvo je moguć samo sa prethodno pribavljenom vizom bez obzira na vrstu pasoša (diplomatski, službeni, običan pasoš i druge putne isprave). Vize ili turističke propusnice se ne mogu dobiti na graničnim prelazima.

Pasoš mora biti važeći u trenutku podnošenja zahteva za vizu, odnosno boravišnu dozvolu (tj. ne postoji određen rok važenja pasoša za turističko putovanje ili regulisanje boravka).
Državljanima Srbije potrebna je viza i prilikom tranzita, čak i kada ne prolaze kroz pasošku kontrolu, već odmah nastavljaju putovanje (Direct Airside Transit Visa).

Podsetimo, za ulazak u Evropu biće potreban ETIAS — evropski sistem vizne olakšice, koji je više puta odlagan, ali bi trebalo da konačno stupi na snagu na proleće 2025. godine. Preporučuje se da na njega prijavite čim postane aktivan kako ne biste imali problema prilikom odlaska na put.

(EUpravo zato/CNN)