Građani zaustavili apetite političara! Oni želeli ozbiljno povećanje plata zbog "rasta obaveza", ljudi rekli "ne"

Birači u Cirihu odbili su da se povećaju plate lokalnim parlamentarcima, uprkos tvrdnjama da je ono neophodno zbog rasta obaveza i opterećenja u radu.

Foto: Kayar Kayhan / Alamy / Profimedia

Lokalni parlamentarci u Cirihu neće dobiti povećanje plata nakon što je juče 53,2 odsto birača u gradu glasalo protiv plana. Protiv povećanja plata glasalo je ukupno 45.350 stanovnika Ciriha, dok je 39.881 glasao za, a izlaznost je bila 36,7 odsto.

Prema novom pravilniku o naknadama, poslanici su želeli da povećaju godišnju platu sa prosečnih 14.960 evra na 26.200 evra. Ovom iznosu bi se dodavali doprinosi poslodavaca, jer bi lokalni političari ubuduće bili deo penzionog fonda.

Kako prenosi svissinfo, većina parlamentaraca je smatrala da je povećanje davno zakasnilo. Oni su rekli da je od poslednjeg prilagođavanja 1998. godine opterećenje u lokalnom parlamentu značajno povećano.

Novim pravilnikom bilo je predviđeno da 125 poslanika dobija osnovni paušal od 940 evra mesečno, umesto dosadašnjeg mesečnog iznosa za troškove od 245 evra. Pored toga, njima bi se isplaćivalo 1,13 evra za svaki minut prisustva na sednici veća.

Predlog zakona je stavljen pred birače jer su Socijaldemokrate, Zeleni, Liberalni Zeleni, Partija centra i Alternativna levica – svi koji su glasali za povećanje lokalnog parlamenta – zajednički pokrenuli parlamentarni referendum. Želeli su da stanovništvo donese konačnu odluku – ali to nisu uradili sasvim dobrovoljno; desničarska Švajcarska narodna partija zapretila je pokretanjem referenduma protiv tog predloga.

Zajedno sa Radikalno-liberalnom strankom, Narodna stranka se protivila povećanju plata. Nove plate su, kako navode u Radikalno-liberalnoj stranci, bile previsoke, dok ih je Narodna stranka nazvala "besramnim i nepristojnim".

Oni su takođe tvrdili da ovo povećanje predstavlja pretnju po sistem milicije, jer predstavlja korak ka profesionalnom parlamentu.

Sistem milicije ovde se odnosi na švajcarski politički sistem, gde mnogi članovi parlamenta rade kao neprofesionalni političari, tj. obavljaju svoje redovne poslove i istovremeno služe u parlamentu.

(EUpravo zato)