Svaki peti Grk ne može da održi svoj dom dovoljno toplim: Zemlje u Evropi čiji građani ne uspevaju da zagreju kuće

Procenat onih koji ne mogu da ugreju svoje domove porastao je u odnosu na godinu ranije.

Jochen Tack / Alamy / Alamy / Profimedia Kako dolazi zima treba da se postaramo da prodor hladnog vazduha u naše prostorije treba da bude na minimumu

U 2023. godini, 10,6 odsto stanovništva Evropske unije nije bilo u stanju da održi svoj dom adekvatno toplim. U poređenju sa 2022. godinom, ovo učešće je povećano za 1,3 procentna poena.

Najveći udeo ljudi koji nisu u stanju da održe svoje domove adekvatno toplim zabeležen je u Španiji i Portugalu (obe 20,8 odsto), zatim Bugarskoj (20,7 odsto), Litvaniji (20,0 odsto) i Grčkoj (19,2 odsto).

Nasuprot tome, Luksemburg (2,1 odsto), Finska (2,6 odsto), Slovenija (3,6 odsto), Austrija (3,9 odsto) i Estonija (4,1 odsto) su zabeležili najniže udeo.

Primeri zemalja koji vode računa

Neke od zemalja čiji građani najčešće uspevaju da zagreju svoj dom, imaju energetske programe koji bi mogli biti rešenje za ovaj probelm u zemljama gde je to slabije zastupljeno.

Jedan od uspešnih primera je finski model subvencija za energetski efikasne sisteme grejanja. Država subvencioniše prelazak domaćinstava na obnovljive izvore energije, kao što su toplotne pumpe i solarni paneli, što ne samo da smanjuje troškove grejanja već i doprinosi zaštiti životne sredine.

Slično tome, u Sloveniji su lokalne zajednice prepoznale važnost zajedničkih energetskih rešenja. Projekti kolektivnog grejanja, gde su čitavi kvartovi priključeni na centralizovane sisteme koji koriste biomase ili geotermalnu energiju, omogućili su stabilnije cene energije i bolju dostupnost grejanja za sve građane.

EU ima programe za finansijsku podršku

Na nivou EU, sve veći broj fondova namenjen je upravo poboljšanju energetske efikasnosti. Inicijative poput programa "Horizon Europe" i "REPowerEU" nude značajnu finansijsku podršku za projekte renoviranja zgrada i razvoja energetski efikasnih tehnologija. Na primer, kroz ove programe, u Španiji i Portugalu su pokrenuti pilot projekti koji omogućavaju izolaciju starijih zgrada i prelazak na zelene izvore energije, što bi moglo da smanji udeo stanovništva pogođenog ovim problemom u narednim godinama.

Iako izazovi ostaju, ovi primeri pokazuju da ulaganja u dugoročna rešenja, udružena s podrškom lokalnih i evropskih politika, mogu značajno poboljšati situaciju i osigurati toplije domove za sve građane EU.

(EUpravo zato)