Sa godišnjom privatnom potrošnjom od oko 1,6 triliona evra, Nemci troše mnogo više novca u poređenju sa ostatkom Evropske unije. Ovo je šest najskupljih potrošačkih navika, koje koštaju hiljade evra po osobi godišnje.
Podaci se zasnivaju, s jedne strane, na statistici Eurostata iz 2019. godine, dakle pre pandemije, a s druge strane na anketama Destatisa o potrošnji privatnih domaćinstava u 2022. godini.
Zdravlje – Dobre namere, skupa realizacija
Sa prosekom od 1.100 evra po osobi godišnje, Nemci potroše ukupno oko 89 milijardi evra na zdravlje. Osim na zdravstveno osiguranje, potrošnja se odnosi i na:
- Troškove teretane;
- Sportsku odeću;
- Oprema.
Ali, nisu sve te investicije isplative: nekorišćena oprema za fitnes ili retko posećeni studiji često su skupa i loša investicija.
Preporuka: Proverite da li vaše zdravstveno osiguranje subvencioniše zdravstvene kurseve i prijavite se u fitnes studio koji vam je lako dostupan. Alternativno, možete uštedeti mnogo novca vežbanjem kod kuće ili bavljenjem sportovima na otvorenom, a da pritom ostanete u formi.
Automobili – omiljena skupa igračka
Automobili su među najvećim potrošačima novca u nemačkim domaćinstvima. Svake godine oko 86 milijardi evra odlazi na kupovinu novih vozila – što odgovara oko 1.000 evra po stanovniku. Tekući troškovi kao što su gorivo, osiguranje i, pre svega, gubitak vrednosti često se potcenjuju.
Destatis je u 2022. godini pod stavkom Transport zabeležio oko 347 evra mesečno po domaćinstvu, u koje mogu biti uključeni i troškovi javnog prevoza.
Savet: Budite svesni stvarnih troškova. Napravite mesečni pregled troškova za svoje vozilo. Možda je polovni automobil ili model deljenja automobila jeftinija alternativa.
Odeća i obuća – brza moda i želja za novim stvarima
Sa prosečnih 900 evra godišnje, svaki Nemac troši znatnu svotu na odeću i obuću. Tome doprinosi uticaj brze mode i želja da se uvek nosi nešto novo. Ali ova potrošnja ne samo da košta, već i zagađuje životnu sredinu. Destatis procenjuje potrošnju na oko 1.230 evra po domaćinstvu u 2022. godini.
Jedan od načina da uštedite novac jeste da postavite jasna ograničenja: Umesto postavljanja finansijskog limita, preporučljivo je odrediti maksimalan broj odeće po sezoni. Osim toga, polovna odeća i obuća mogu se predati radnjama za prodaju ili ovlašćenim mestima za prikupljanje.
Osiguranje – osigurajte sve, ali ne nasumice
Osiguranje je jedan od tipičnih nemačkih troškova. Sa 55 milijardi evra godišnje, odnosno oko 660 evra po stanovniku, štitimo se od svih nepredvidivih situacija – od osiguranja kućnih stvari do odgovornosti vlasnika kućnih ljubimaca. Destatis to iznosi na oko 1.596 evra po domaćinstvu u 2022. godini, što predstavlja povećanje od 39 odsto u poređenju sa 2012. godinom.
Ali, nema svako osiguranje smisla. Pregledajte postojeće ugovore jednom godišnje i uporedite ponude kako biste uštedeli novac. Često se isplati potražiti jeftinije alternative na platformama za poređenje.
Nameštaj – kupovina nameštaja sa merom
Nemci vole da uređuju svoja četiri zida: samo u 2020. uložili su više od 45 milijardi evra u nameštaj i opremu – oko 540 evra po osobi. Posebno su bile popularne kuhinje, garniture za sedenje, fotelje i nameštaj za kućnu kancelariju.
Savet: Odredite budžet po sobi i fokusirajte se na održive alternative, kao što su prerada ili preprodaja starog nameštaja. Na taj način ne samo da štedite novac, već i štitite životnu sredinu.
Paket putovanja – udobni, ali skupi
Putovanja u paket aranžmanima i slični turistički aranžmani su klasičan način nemačkog planiranja odmora. Pre pandemije na to se godišnje trošilo oko 38 milijardi evra – u proseku 450 evra po stanovniku. U 2020. taj iznos je pao na 13 milijardi evra zbog pandemije, ali Nemačka je i dalje na trećem mestu u EU.
Paket aranžmani nude udobnost i sigurnost, posebno zbog jasne odgovornosti organizatora putovanja. Ali ova prednost ima svoju cenu: pojedinačno rezervisana putovanja često su jeftinija.
Koristite pretraživače letova kako biste pronašli najbolje cene direktno od avio-prevoznika. Ako ipak preferirate paket aranžmane, možete uštedeti uz rane ponude ili last minute ponude.
(EUpravo zato/Kurir)