Danska planira da već od naredne godine obučava rekordan broj lekara specijalista kako bi se izborila sa velikim trenutnim deficitom, ali i izazovima koji se očekuju u budućnosti. Sindikati lekara, međutim, traže dublju analizu potreba po svim granama medicine.
"U narednim godinama obučavaćemo rekordan broj lekara specijalista, što će doprineti boljoj pokrivenosti celog teritorijalnog područja i boljem balansu između broja lekara i potreba pacijenata", izjavila je ministarka unutrašnjih poslova i zdravlja Sofi Lede.
Nedostatak u svim oblastima, posebno u psihijatriji
U Danskoj trenutno nedostaje oko 2.000 specijalista u bolnicama, domovima zdravlja i specijalističkim ordinacijama.
"To je ogroman broj, posebno kada znamo da danas u Danskoj radi svega oko 17.500 specijalista", upozorila je predsednica Danskog lekarskog udruženja, Kamila Ratke, za Euractiv.
Najveći manjak beleži se u psihijatriji, naročito u dečjoj i adolescentnoj psihijatriji.
Kao i u mnogim evropskim zemljama, Danska će u budućnosti imati sve veće potrebe za lekarima zbog starenja stanovništva i rasta broja pacijenata sa hroničnim i kompleksnim bolestima, kako somatskim, tako i mentalnim. Cilj reforme zdravstva je da pacijenti dobiju stručnu pomoć brže i bliže mestu stanovanja, ali i da sistem odgovori na razvoj medicine i rast broja izlečivih bolesti.
Do 2050. potrebno 30.000 specijalista
Sve ovo, uz sve veće zahteve za jednako dostupnim lečenjem, stvara potrebu za znatno većim brojem lekara specijalista.
Prema najnovijim procenama Zdravstvene uprave Danske, do 2050. godine biće potrebno čak 30.000 specijalista.
Novi plan predviđa da već od 2025. godine čak 1.270 lekara započne specijalizaciju, što je najveći broj u jednoj godini do sada, prema Ministarstvu unutrašnjih poslova i zdravlja.
Dansko lekarsko udruženje pozdravlja činjenicu da će se godišnje dodeljivati 100 specijalizacija više u odnosu na plan iz 2023. godine.
Lekari traže dublju analizu po granama
Ipak, lekari upozoravaju da su i dalje neophodne detaljne analize potreba po pojedinačnim granama.
"Nije tajna da godinama tražimo ozbiljnu analizu koja bi uporedila rastuće potrebe za lečenjem sa brojem specijalista po svakoj oblasti. To još nije urađeno, ali ovaj plan je dobar korak u pravom smeru", navela je Kamila Ratke.
Poseban fokus biće stavljen na obuku iz opšte prakse, sa ciljem da se do 2035. godine obuči najmanje 5.000 lekara opšte prakse.
Takođe, deo obuka biće organizovan van velikih gradova, u manjim urgentnim bolnicama, kako bi se ojačali medicinski kapaciteti u ruralnim područjima.
(EUpravo zato/Euractiv)