Osnovan 2015. godine, BIOS centar iz Srbije prepoznat je kao pionir digitalne transformacije u domaćoj poljoprivredi. Ipak, zahvaljujući podršci iz evropskog projekta NANOFACTS, stručnost ovog centra podignuta je na viši nivo, izvan granica poljoprivrednih rešenja, sve do primene u detekciji i lečenju raka, i to uz obećavajuće rezultate.
"Naša misija bila je da zatvorimo jaz u istraživačkim kapacitetima i podignemo BIOS na nivo vodećih evropskih centara za istraživanje raka", objašnjava Nikola Knežević, koordinator projekta NANOFACTS.
U saradnji sa Trinity koledžom u Dablinu (Irska) i Tehničkim univerzitetom u Beču (Austrija), BIOS je dobio pristup najnovijim znanjima iz oblasti nanotehnologije i biosenzora.To je istraživačima omogućilo da razvijaju inovativna rešenja za dijagnostiku i lečenje karcinoma.
Austrijski partneri podelili su ekspertizu u izradi izuzetno preciznih dijagnostičkih alata, koji se mogu koristiti i u bolnicama i kod kuće, dok su istraživači iz Dablina BIOS-ov tim usmeravali u dizajnu nanopartikula koje ciljaju ćelije raka za potrebe snimanja i terapije.
"Ova saradnja omogućila nam je da radimo na otkrivanju biomarkera raka u realnom vremenu i da razvijamo čestice koje istovremeno mogu da isporuče terapiju i prate njen efekat", kaže Knežević.
Zahvaljujući stručnoj podršci, BIOS je uspeo da proširi delatnost na oblast dijagnostike raka.
"Naši istraživači su prešli iz oblasti ekoloških senzora u biomedicinu i usvojili znanja koja već sada prave razliku", naglašava Knežević.
Moć peptida iz otrova škorpije
NANOFACTS je već doneo značajne proboje u istraživanju, koristeći jedinstvenu kombinaciju znanja i tehnologije BIOS-a. Jedno od najistaknutijih otkrića je primena hlorotoksina, peptida iz otrova škorpije, u ciljanju glioblastoma multiforme, jedne od najsmrtonosnijih vrsta tumora mozga.
Kombinovanjem nanopartikula i hidrogelova za lokalizovanu terapiju, kao i istraživanjem primene MRI tehnologije za vođenu isporuku lekova, projekat je napravio korake ka individualizovanim i efikasnijim terapijama.
Na polju dijagnostike, razvijeni su biosenzori za detekciju biomarkera povezanih s rakom, kao što su HER-2 (vezan za rak dojke) i MMP-2 (prisutan u više tipova karcinoma). Ove inovacije donose mogućnost ranije i preciznije dijagnostike, čime se povećava uspešnost lečenja i potencijalno spasavaju životi.
Nasleđe koje menja budućnost
Uticaj NANOFACTS-a ne završava se u laboratoriji. BIOS je sada tehnički i kadrovski opremljen da nastavi i proširi istraživanja u oblasti onkologije, zahvaljujući vrhunskoj infrastrukturi razvijenoj kroz prethodne EU projekte.
Znanje i alati stečeni tokom ovog projekta omogućili su BIOS-u da konkuriše za nove grantove i razvija partnerstva sa industrijom kako bi svoja istraživanja pretočio u konkretna rešenja za pacijente.
Projekat NANOFACTS, koji finansira EU, pomogao je da se Institut BioSense (BIOS) u Srbiji transformiše od lidera u sensingu u oblasti poljoprivrede u centar inovativne dijagnostike i terapije raka. Ovaj projekat je deo Misije EU o raku , koja nastoji da poboljša živote preko 3 miliona ljudi do 2030. godine kroz prevenciju, lečenje i podršku obolelima od raka i njihovim porodicama, omogućavajući im da žive duže i zdravije.
Jedan od glavnih fokusa tima sada je komercijalizacija. Prototipi biosenzora i nanoterapija razvijenih tokom projekta se usavršavaju za tržište.
"Zaštitom intelektualne svojine, razvojem spin-of kompanija i saradnjom sa industrijom, želimo da otvorimo nova radna mesta i smanjimo ekonomski teret koji rak ima na društvo", poručuje Knežević.
Kroz međunarodnu saradnju i pomeranje granica istraživanja, NANOFACTS ne samo da osnažuje istraživačke kapacitete regiona, već otvara vrata budućnosti u kojoj je onkološka nega efikasnija, dostupnija i prilagođena svakom pacijentu.
(EUpravo zato)