Zabrinjavajući trend na TikToku zbog kog i EU reaguje! #SkinnyTok promoviše najsmrtonosniju bolest u Francuskoj (VIDEO)

Ministarka za digitalne medije Klara Šapaz poručuje da su TikTok snimci koji promovišu ekstremnu mršavost "odvratni i neprihvatljivi".

Žena meri svoju težinu Foto: New Africa/Shutterstock

Vlada Francuske namerava da preduzme mere protiv TikTok zajednice koja promoviše ekstremnu mršavost među devojkama i mladim ženama.

Ministarka za digitalne medije, Klara Šapaz, prijavila je hešteg #SkinnyTok nacionalnom regulatornom telu za audiovizuelne i digitalne sadržaje (Arcom), kao i Evropskoj uniji, zbog zabrinutosti da ovaj trend navodi mlade na anoreksiju putem posramljivanja izgleda, pri čemu algoritmi aplikacije ciljaju najranjivije korisnike.

Ovaj hešteg povezan je sa više od pola miliona objava na TikToku.

"Ovi snimci koji promovišu ekstremnu mršavost su odvratni i potpuno neprihvatljivi. Digitalni alati jesu čudo u smislu napretka i slobode, ali kada se zloupotrebe, mogu uništiti živote… Društvene mreže ne mogu da beže od svoje odgovornosti", izjavila je Šapaz.

Prošlog meseca francuski poslanici odobrili su formiranje parlamentarne komisije koja će ispitati psihološki uticaj TikToka na decu i adolescente. Predsednik regulatornog tela Arcom, Martin Aždari, trebalo bi da svedoči pred ovom komisijom narednog meseca.

Arcom je saopštio da je svestan problema, koji prepoznaje kao "javni zdravstveni rizik", i da trenutno prikuplja podatke kako bi sagledao razmere fenomena i utvrdio "koje je mere TikTok preduzeo kao odgovor".

Platforme moraju da sprovedu mere

Zakon o digitalnim uslugama EU obavezuje internet platforme da "sprovedu mere za ublažavanje rizika i zaštitu maloletnika".

Još 2015. godine, francuski poslanici izglasali su zakon prema kojem je podsticanje na anoreksiju kažnjivo zatvorom do godinu dana i novčanom kaznom do 10.000 evra.

Medicinska sestra Šarlin Bige, specijalizovana za poremećaje ishrane kod tinejdžera, pokrenula je peticiju kojom upozorava na opasnosti od trenda #SkinnyTok i sličnih sadržaja na mrežama. U njoj piše:

"Svakodnevno se susrećem sa razornim efektima koje određene slike i poruke na društvenim mrežama, poput onih na #SkinnyTok, mogu imati na mentalno i fizičko zdravlje mladih. Ovi snimci, koje adolescenti često gledaju, promovišu nerealne telesne ideale i podstiču opasne obrasce ponašanja, poput restriktivne ishrane, prekomernog vežbanja ili izgladnjivanja".

Na TikToku, pretraga heštega #SkinnyTok otkriva desetine videa koji ohrabruju devojke da ograniče unos hrane. Jedan od snimaka poručuje: "Ako ne možeš da kontrolišeš šta stavljaš u usta, šta uopšte možeš da kontrolišeš?" Drugi kaže: "Mršava, ali ne dovoljno mršava."

Procene govore da od anoreksije u Francuskoj boluje oko 40.000 ljudi, od kojih je 90 odsto adolescenata. To je najsmrtonosnija psihijatrijska bolest u zemlji.

TikTok je saopštio da je uklonio veći broj ovakvih objava i da strogo zabranjuje posramljivanje izgleda i opasno ponašanje vezano za gubitak težine. Takođe su naveli da sadržaji koji idealizuju određeni izgled podležu starosnom ograničenju i da su uz takve objave dodali poruke s informacijama o tome gde potražiti pomoć za poremećaje u ishrani.

(EUpravo zato)