Razmatraju da se povuku iz Svetske zdravstvene organizacije: Zašto evropska zemlja razmišlja o ovom koraku?

Evropska zemlja najavljuje da mi mogla da izađe iz Svetske zdravstvene organizacije.

Kim Petersen / Alamy / Alamy / Profimedia Svetska zdravstvena organizacija - zgrada

Prvo Sjedinjene Američke Države, zatim Argentina — sada i Mađarska? Kancelarija premijera Viktora Orbana saopštila je u četvrtak da bi Mađarska mogla da se povuče iz Svetske zdravstvene organizacije (SZO).

Tramp je odmah po stupanju na dužnost u januaru naredio povlačenje SAD, a u sredu ga je sledio i argentinski predsednik Havijer Milei.

Gergeli Guliaš, ministar zadužen za kabinet mađarskog premijera, rekao je novinarima u četvrtak da "ako najmoćnija država na svetu odluči da napusti neku međunarodnu organizaciju, onda mislim da bi mađarska vlada postupila pažljivo kada bi razmatrala da li i sama treba da preduzme taj korak".

"Možemo doći do zaključka da to ne moramo da uradimo, možemo doneti i drugačiju odluku, naravno, ali svakako vredi razmotriti," rekao je Gulias, budući da "najjača demokratija na svetu odlazi svojom voljom".

Takođe u četvrtak, potpredsednik ruskog parlamenta podržao je izlazak iz SZO.

"Vreme je da temeljno istražimo aktivnosti SZO u Rusiji. Tokom istrage, rusko članstvo bi barem trebalo suspendovati. Ili, još bolje, da se potpuno oprostimo", napisao je Pjotr Tolstoj na Telegramu. Tolstoj dolazi iz Jedinstvene Rusije, partije predsednika Vladimira Putina.

Tramp i njegovi saveznici ranije su optuživali SZO za mešanje u suverenitet država, preterani uticaj Kine i loše upravljanje odgovorom na pandemiju kovida-19 — sve optužbe koje je generalni direktor SZO Tedros Adhanom Gebrejesus oštro odbacio u govoru pred zemljama članicama u ponedeljak.

"Kao agencija Ujedinjenih nacija, SZO je nepristrasna i postoji da služi svim državama i svim ljudima," rekao je Tedros. Kada zemlje postave zahteve koji prevazilaze misiju SZO u podršci globalnom zdravlju, "ljubazno kažemo ne," dodao je.

(EUpravo zato/Politico)