Ovakva kupovina, koju je sprovelo ovo udruženje, i na drugim tržištima pokazala je takođe zabrinjavajuće podatke. Oni su zato pozvali zakonodavce i lokalne vlasti da se obračunaju sa nebezbednim igračkama koje prodaju velike onlajn kompanije koje nemaju sedišta u EU.
Ideja je da se zabrani prodaja igračaka za čiju bezbednost kompanije nisu odgovorne, a Evropi je potrebno ciljano zakonodavstvo za zaštitu dece na tržištu, kao i da se ujedno pruži prilika lokalnim kompanijama da posluju na tržištu u zdravoj atmosferi i konkurenciji.
Kada je Evropska industrija igračaka kupila ove proizvode na platformi „Temu", poslala ih je u nezavisnu laboratoriju za ispitivanje i dobili su, kako kažu, alarmantne podatke. Nijedna od njih nije bila u skladu sa zakonodavstvom EU, što znači da ne bi smele ni da se prodaju na tržištu. Rizici koji su otkriveni odnose se na mogućnost opekotina, posekotina, gušenja i hemijske opasnosti.
Jedna zvečka je, na primer, imala nekoliko bezbednosnih rizika, poput oštrih ivica ili malih delova koji bi mogli uzrokovati gušenje, a samo jedna od kontrolisanih igračaka imala je adresu proizvođača u EU, što je uslov prema Uredbi EU o kontroli tržišta.
Kada je ova organizacija obavestila "Temu" o svojim saznanjima i rezultatima, dobili su odgovor da su preduzete mere i da se te igračke više neće naći na njihovoj platformi.
Iako je njihova reakcija bila ohrabrujuća, iz EU su poručili da korektivne mere nisu dovoljne, posebno što se ne zna koliko takvih igračaka ima na internetu, odnosno njihovoj platformi. Napomenuto je i to da je 2020. godine sprovedeno istraživanje čiji su rezultati slični ovim poslednjim. Tada je kupljeno više igračaka na četiri različita tržišta i ispostavilo se da problem leži u preprodavcima igračaka na internetu.
Zakon o digitalnim uslugama koji je usvojen, navodi se, ne rešava rupu u zakonu prodavaca van EU. Za igračke, od kojih su ugroženi najranjiviji potrošači, pravila bi trebalo da budu najstroža, smatraju u ovom udruženju.
Ketrin van Rit, glavna direktorka ove organizacije, rekla je da EU mora da osmisli i sprovede bolja pravila protiv prodaje falsifikovanih i nebezbednih igračaka.
"Evropska unija ima najstroža pravila o bezbednosti igračaka na svetu, ali internet platforme i dalje dopuštaju prodaju igračaka čiji su prodavci kompanije van EU i koji ne poštuju pravila. E-trgovina je ključna za privredu i potrošači bi trebalo da veruju da je ono što se nudi na prodaju u EU u skladu s pravilima bloka. Zato ove kompanije ne bi trebalo da zloupotrebljavaju poverenje potrošača u EU", izjavila je ona.
Van Rit je zaključila i da kompanije poput "Temua” moraju da preuzmu odgovornost za uklanjanje i zabranu prodaje falsifikovanih i nebezbednih igračaka.
(M.A./EUpravo zato/politika.rs)