Prvi u svetu bi mogli da iskorene rak grlića materice: Šta sve možemo da naučimo od Švedske

Danas je u Švedskoj 90 odsto devojčica i 85 odsto dečaka vakcinisano HVP vakcinom, a cilj je da čitava populacija stekne imunitet. Međutim, ni tu ne treba da bude kraj.

Utrecht Robin/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Švedska pojačava napore da bude prva zemlja na svetu koja će eliminisati humani papiloma virus (HPV), grupu virusa koji mogu da prouzrokuju rak grlića materice kod žena i rak testisa i anusa kod muškaraca.

Rak grlića materice je četvrti najčešći karcinom kod žena, podaci su Svetske zdravstvene organizacije.

Švedska je 2021. započela nacionalni projekat iskorenjivanja ovog oboljenja u saradnji sa istraživačima, nacionalnim udruženjem za obolele od raka i lokalnim vlastima 21 autonomnog regiona.

"Mislim da je taj rak veoma teško eliminisati. Ovo će biti jedna od prvih opcija gde smo mogli zaista da uklonimo formu raka. Kada imamo efikasne metode, imamo etičku obavezu da ih zaista koristimo kako bismo osigurali da nemamo više kancera nego što je bi inače bio slučaj", rekao je Joakim Dilner, načelnik Centra za eliminaciju raka grlića materice na Institutu Karolinska.

Švedska je 2012. počela da nudi besplatne vakcine devojčicama od 10 i 12 godina, a potom 2020. i dečacima.

Danas, 90 odsto devojčica i 85 odsto dečaka je vakcinisano.

Poslednja HPV vakcina je efikasna i bezbedna, sprečavajući pojavu raka grlića materice za 90 odsto tako što cilja devet tipova HPV.

Većina žena, rođenih između 1994. i 1999, nisu u školama bile vakcinisane poslednjom varijantom cepiva.

"Onima koji su primili vakcinu prve generacije se nudi vakcina druge generacije i to besplatno", dodao je Dilner.

Prema rečima generalne sekretarke Švedskog udruženja obolelih od raka, Ulrike Arehed Kagstrom, ukoliko bi 70 odsto tih žena (koje su primile samo prvu generaciju cepiva) primile i drugu, "mogli bismo do 2027. da postanemo prva zemlja koja je zaista eliminisala rak grlića materice".

Besplatan program vakcinisanja protiv raka grliće materice

Švedska je besplatan program vakcinisanja produžila do leta 2025. godine.

Nacionalni projekat se sastoji od dve faze. Vakcinacijom i skriningom strateški odabrane grupe, cilj je da se smanji broj nosilaca HPV-a, uklanjajući sposobnost virusa da se širi.

Istraživači će onda početi sa skriningom kako bi pronašli sve postojeće infekcije koje bi mogle da izazovu rak grlića materice počevši od druge polovine 2025. "dok se ne uzmu uzorci HPV-a za celu populaciju", dodao je Dilner.

ANP / ddp USA / Profimedia 

Do sada je oko polovine žena iz odabrane grupe primilo vakcinu. Kako bi kampanja imala još veći prodor u društvu, stručnjaci su počeli da se služe i nekim nekonvencionalnim strategijama, pa sarađuju i sa influenserima.

U novembru su punktovi za vakcinaciju postavljani i u lokalnim bioskopima, pa se na devet različitih lokacija tako za samo dva sata vakcinisalo 600 žena.

"To pokazuje da kada je ljudima ponuđena vakcina u blizini njihovih univerziteta, radnih mesta ili lokacija gde izlaze uveče, voljni su da je prime jer su inače vrlo zauzeti tokom dana", rekla je Kagstrom.

Kako je napomenula, svakog drugog ili trećeg dana jedna žena umre od raka grlića materice u Švedskoj.

Mnoge žene se ne odlučuju za skupocenu HPV vakcinu zato što čuju da nije toliko efikasne nakon stupanja u seksualne odnose.

Međutim, niz ispitivanja je pokazao da je vakcina efikasna i u tim starosnim grupama, ukoliko osoba nije bila HPV pozitivna pre primanja cepiva.

"Ukoliko ste negativni, imaćete istu visoku zaštitu protiv infekcije i prekursora raka grlića materice kao što je pokazano u nasumičnim kliničkim ispitivanjima", izjavio je Dilner.

PA Images / Alamy / Alamy / Profimedia 

Ipak, iskorenjivanje HPV-a i raka grlića materice nije jeftino niti besplatno, Švedska je ove godine za to izdvojila 350.000 evra.

Dilner smatra da sa skriningom ne treba da se prestaje ni kada čitava populacija bude imala imunitet protiv HPV-a.

Rak grlića materice veliki problem u Srbiji

Rak grlića materice je prepoznat kao ozbiljan izazov u Srbiji. Od 2007. do 2021. godine broj obolelih žena od raka grlića materice u Srbiji se nije bitnije promenio i u strukturi obolevanja od svih malignih tumora kod žena nalazi se na četvrtom mestu.

Uprkos činjenici da svaka žena starija od 15 godina jedanput godišnje može da obavi preventivni ginekološki pregled, u 2022. godini u Srbiji je samo 7 od 100 žena iskoristilo ovo pravo. U istom vremenskom periodu broj umrlih žena smanjio se 18,9 odsto, odnosno, gotovo za petinu, što ovu malignu lokalizaciju svrstava kao petu najčešću vrstu raka od koje umiru žene u Srbiji.

Razlozi mogu biti u informisanosti žena, pravovremenim odlascima na pregled i činjenici da ako se rak otkrije na vreme može se primeniti adekvatna terapija, stoji na sajtu Skrining Srbija.

Srbija se ubraja među 140 zemalja sveta u kojima je uvedena vakcinacija protiv HPV. Preporučena vakcinacija se sprovodi od juna 2022. godine o trošku države, u domovima zdravlja za populaciju dece oba pola, uzrasta od navršenih 9 do navršenih 19 godina (pre prvih seksualnih odnosa).

To je imunizacija koju preporučuje izabrani lekar u domu zdravlja, najčešće pedijatar. Od juna 2022. godine do danas vakcinisano je 31.309 dece, od čega 77 odsto devojčica.

Sekundarna prevencija je rano otkrivanje raka grlića materice korišćenjem jednostavnog i neinvazivnog Papanikolau testa (PAP test), a radi utvrđivanja premalignih ili malignih promena u ćelijama grlića materice. Organizovani skrining podrazumeva ginekološki pregled na svake tri godine po pozivu lekara za žene uzrasta od 25. do 64. godine primenom PAP testa.

Jedna od najčešćih polno prenosivih infekcija - HPV

Kako stoji na sajtu Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd, infekcija humanim papiloma virusima (HPV) je jedna od najčešćih polno prenosivih infekcija. Većina (80%) seksualno aktivnih osoba biva inficirana u nekom trenutku tokom života.

Humani papiloma virusi se prenose direktnim kontaktom sa kožom i sluzokožom osobe koja je zaražena virusom seksualnim putem (kontakt preko kože, vaginalni, oralni, analni seks), a veoma retko sa majke na dete tokom porođaja. Infekcija se može dobiti u kontaktu sa osobom koja nema znake i simptome infekcije.

Identifikovano je više od 200 tipova HPV od kojih 40 izaziva promene u anogenitalnoj regiji, a najviše inficiranih je u uzrastu 20-25 godina.

Kod većine inficiranih, organizam se oslobodi virusa unutar 1-2 godine sopstvenim imunološkim mehanizmima bez tretmana i posledica, međutim, kada se to ne dogodi, mogu se razviti benigni tumori i i najgorem slučaju karcinom grlića materice i anogenitalne regije.

Osim raka grlića materice, HPV virus izaziva i karcinom završnog dela debelog creva (90 odsto slučajeva), 71 odsto slučajeva raka genitalnih organa kod oba pola i 72 odsto slučajeva raka usne duplje i ždrela.

(EUpravo zato/Euronews/Skrining Srbija)