Flašica od nerđajućeg čelika, drvena igračka, pamučne maramice: Grad će novim roditeljima davati "kutije za bebe"

"Kutija za bebe" postoje u brojnim evropskim zemljama i uključuje predmete koji nisu od plastike.

Sergiy Artsaba / Panthermedia / Profimedia

Grad Pariz želi da podstakne mlade roditelje da dvaput razmisle pre nego što svojim bebama daju plastične predmete u ruke i planira da im obezbedi čiste proizvode kao deo novog plana za zaštitu životne sredine i zdravlja.

Plan ima cilj da ojača gradske napore u borbi protiv zagađenja kroz obuhvatnije testiranje škola na prisustvo toksičnih hemikalija i metala poput olova, sprečavanje zagađenja vazduha u zatvorenim prostorijama i formiranje novog stručnog komiteta za procenu zdravstvenih rizika u vezi sa životnom sredinom.

An-Kler Boks, zamenica gradonačelnika Pariza zadužena za zdravlje iz redova Zelene partije, kaže da je uticaj zagađenja na zdravlje ljudi poznat društveni problem.

"Sada se procenjuje da je najmanje deset odsto slučajeva raka povezano sa zagađenjem životne sredine, a veruje se da trenutne naučne studije sugerišu da je taj broj značajno potcenjen", rekla je u gradskoj kući.

Jedan od projekata u okviru plana obuhvata poklon-paket protiv zagađenja za nove roditelje.

Šta sadrži paket?

Paket sadrži flašicu za bebe od nerđajućeg čelika, drvenu igračku, višekratne pamučne maramice i netoksična sredstva za čišćenje kao deo "zelene preporuke".

Grad planira da ovaj program bude uspostavljen do sredine 2025. godine, sa troškovima od 500.000 evra za tu godinu i oko milion evra godišnje nakon toga.

Ovaj napor deo je borbe protiv "svakodnevnih zagađivača. Izlaganje jedinjenjima poput PFAS, poznatim i kao "večne hemikalije", koje se mogu naći u sredstvima za čišćenje povezano je sa brojnim zdravstvenim problemima poput problema sa štitastom žlezdom, plodnošću i rakom.

"Pitanje neplodnosti nije samo povezano sa zdravljem životne sredine… Mogu postojati i drugi razlozi, ali rasprava o neplodnosti bez suočavanja sa izlaganjem zagađenju nema svrhu", rekla je Boks.

Grad planira i da otvori 44 centra za zaštitu majki i dece koji će biti bez zagađivača, kao i obuku zdravstvenih radnika da pomažu ljudima u smanjenju kontakta sa zagađivačima poput endokrinih disruptora, hemikalija koje utiču na hormone.

Sa oko 21.000 porođaja godišnje, oko 83 odsto dece već dolazi u ove centre za zaštitu, prema podacima grada.

"Kutije za bebe" širom Evrope

"Kutija za bebe" ili paket za majčinstvo nije nova ideja u Evropi, jer mnoge zemlje nude proizvode novim roditeljima kako bi smanjile socijalne nejednakosti ili kao edukativno sredstvo.

Ova vrsta kutija za bebe potiče iz Finske, gde su roditelji od 1949. godine dobijali više od 40 različitih predmeta, uključujući ćebad, vreće za spavanje, odeću, predmete za ličnu negu, igračku i knjigu.

U Škotskoj, kutije za bebe sadrže odeću, knjige i igračke, sa idejom da bebama pruže "jednak početak u životu". Prema podacima škotske vlade, od 2017. do 2020. godine, program je imao stopu prihvatanja od 93 odsto.

Jedna studija objavljena 2023. u časopisu The Lancet Public Health povezala je kutije za bebe sa smanjenjem izloženosti duvanskom dimu i povećanim dojenjem kod mladih majki. Ovi efekti su mali, a istraživači su naveli da bi smanjenje pušenja moglo biti rezultat smanjenog stresa ili preventivnih mera koje sprovode babice.

Druge zemlje poput Irske takođe su isprobale slične programe, sa pilot-projektom prošle godine u kojem je 500 irskih porodica dobilo "pakete za bebe".

(EUpravo zato/Euronews)