Poruka Evropske komisije je jasna: "Hajde da zajedno izgradimo budućnost bez straha"

Odlukom Generalne skupštine UN 1999. godine, 25. novembar je proglašen za Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, kako bi se podigla svest o činjenici da su žene širom sveta žrtve silovanja, porodičnog nasilja, zlostavljanja i drugih oblika nasilja. Povodom ovog dana, oglasila se i Evropska komisija

Foto: Milena Đorđević Nasilje nad ženama

Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nd ženama, Evropska komisija je poručila da svaka žena na svetu ima pravo da se oseća sigurno.

"Svaka devojka zaslužuje da slobodno sanja. Hajdemo zajedno da izgradimo budućnost bez straha, nepravde ili nasilja", objavila je Komsijia na svom zvaničnom instagram nalogu.

EK navodi i da je posvećena tome da ovu viziju ostvari.

"Ove godine, naše prvo zakonodavstvo EU o borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici stupilo je na snagu. Ono inkriminiše:

fizičko nasilje
psihičko nasilje
ekonomsko nasilje
i seksualno nasilje protiv žena širom Evropske unije, i oflajn i onlajn.

Komisija je takođe navela i da po prvi put u istoriji kriminalizuje rodno zasnovano sajber nasilje, kao što je deljenje intimnih slika bez saglasnosti, uključujući deepfakes.

"Nastavićemo da činimo sve što je u našoj moći da zaštitimo žrtve i kaznimo prestupnike", navela je Evropska komisija.

Kako navode Ujedinjene nacije, skoro svaka treća žena je barem jednom u životu bila izložena fizičkom i/ili seksualnom nasilju od strane intimnog partnera, nepartnerskom seksualnom nasilju ili oboje.

"Za najmanje 51.100 žena 2023. godine, ciklus rodno zasnovanog nasilja završio se jednim konačnim i brutalnim činom - njihovim ubistvom koje je počinio partner ili neko od članova porodice, a to znači da je jedna žena u svetu ubijena svakih 10 minuta", naveo je UN.

Od početka 2024. godine do danas, u Srbiji je ubijeno 17 žena i devojčica.

Iza ovog broja stoje životi žena prekinuti rukom nasilnika - partnera, bivšeg partnera, supruga.

Kako su u saopštenju naveli aktivisti inicijative "Ne posmatraj. Reaguj!", svaki izgubljeni život žene predstavlja tragediju za društvo, a "mi, muškarci koji nismo nasilni, dižemo glas u solidarnosti sa ženama koje trpe nasilje".

Oni su svim muškarcima stoga poručili:

* Nisi manje muškarac ako si nenasilan.
* Nenasilje je tvoja snaga, a ne slabost.
* Svaka žena ima pravo na život bez straha, a svaki muškarac ima obavezu da reaguje na nasilje.

"Muškarci, menjajte se. Budite deo rešenja. Poštujte žene. Reagujte na nasilje", naveli su aktivisti inicijative "Ne posmatraj. Reaguj!"

(M.A./EUpravo zato)