Premlaćivanja, proterivanja, pritvaranja: EU ozbiljno zabrinuta zbog kršenja ljudskih prava u Tunisu

Evropska ombudsmanka Emili O Rajli pozvala je na donošenje "konkretnih kriterijuma" za suspendovanje fondova EU za Tunis u slučaju kršenja ljudskih prava.

Nicolas Landemard / Zuma Press / Profimedia Ombudsmanka EU, Emili O Rajli

Kontroverzni sporazum potpisan između Evropske unije i Tunisa ponovo je pod lupom zbog situacije sa ljudskim pravima u toj severnoafričkoj zemlji i nedostatka transparentnosti sa strane Brisela.

U saopštenju objavljenom u sredu, evropski ombudsman je kritikovao Evropsku komisiju jer nije objavila "nikakve informacije" u vezi sa rizicima koje je identifikovala pre potpisivanja sporazuma u ​​julu 2023.

Ova procena je urađena "pažljivo i marljivo", ali nije uspela da proceni uticaj na ljudska prava (HRIA) koje nadzorni organ preferira, jer se, kako je navedeno, objavljuju radi uvida javnosti.

"Takođe je nemoguće prevideti, u ovom kontekstu, duboko uznemirujuće izveštaje koji se i dalje pojavljuju o stanju ljudskih prava u Tunisu, posebno kada je reč o tretmanu migranata, rekla ombudsmanka, podelivši nalaze svoje analize.

Tuniske vlasti su optužene za premlaćivanje, pritvaranja, kolektivna proterivanja i prisilna iseljavanja podsaharskih Afrikanaca, od kojih su neki pronađeni u blizini libijske granice. U međuvremenu, predsednik Kais Said je osuđen zbog promovisanja rasističke teorije o "velikoj razmeni".

Na osnovu toga, nadzorni organ poziva Komisiju da uspostavi "detaljne kriterijume" koji mogu pokrenuti suspenziju fondova EU u slučaju da se u Tunisu otkriju kršenja osnovnih prava.

Reagujući na to, Komisija je saopštila da je primila sugestije i da je spremna da razmotri načine mogućeg poboljšanja, posebno u vezi sa praćenjem ljudskih prava.

Sporazum sa Tuniskom, poznat i kao Memorandum o razumevanju, strukturisan je oko nekoliko fajlova koje finansira EU u tematskim oblastima, uključujući 150 miliona evra za podršku nestabilnoj ekonomiji Tunisa i 105 miliona evra za poboljšanje upravljanja granicom. Takođe se izdvaja ulaganje u obnovljive izvore energije i digitalno povezivanje.

Sporazum je sklopljen sa krajnjim ciljem suzbijanja neregularnih odlazaka migranata ka EU, posebno ka Italiji.

(M.A./EUpravo zato/euronews.com)