Uoči 18. maja - Nacionalnog dana sećanja na žene žrtve nasilja, Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Srbiji poziva medije da prilikom izveštavanja o nasilju prema ženama dodatno obrate pažnju na slike koje koriste, kako bi se i vizuelnim sredstvima poslala jasna poruka o neprihvatljivosti nasilja.
Pozivamo sve redakcije da daju svoj doprinos kreiranju društva u kome se žrtvama veruje, nasilje prepoznaje i prijavljuje, a vizuelna komunikacija koristi kao alat za osnaživanje žena i zaustavljanje nasilja.
Baza etičkih vizuala za novinare
Podsećamo da svi mediji mogu besplatno koristiti fotografije i ilustracije iz baze grupe „Novinarke protiv nasilja", dostupne na linku: https://novinarkeprotivnasilja.org/izvestavamo-eticki/no-baza/no-foto-obuka/
Ova baza, kreirana uz podršku UNDP-a 2022. godine, sadrži sada 223 fotografije i ilustracije od 22 autora i autorke. Cilj je podržati etičko i odgovorno izveštavanje koje ne koristi senzacionalizam i ne retraumatizuje žrtve.
Radovi prikazuju solidarnost, empatiju i razumevanje problema nasilja, a autori su dali trajnu saglasnost za njihovo besplatno korišćenje (uz navođenje imena autora i izvora).
Uloga medija u prevenciji nasilja
Mediji imaju ključnu ulogu u prevenciji nasilja prema ženama - ne samo kroz odgovorno informisanje o konkretnim slučajevima, već i kroz edukaciju javnosti radi prepoznavanja i sprečavanja nasilja.
Iako naslov i slika treba da privuku pažnju, u izveštavanju o nasilju važno je sačuvati dostojanstvo žrtve i promišljeno birati poruke koje se šalju široj javnosti.
Smernice za etičko vizuelno izveštavanje
Grupa "Novinarke protiv nasilja" preporučuje sledeće smernice:
- Ne otkrivajte identitet žrtve: Izbegavajte fotografije koje direktno ili posredno otkrivaju identitet žene (npr. kuća, ulica, kraj, radno mesto).
- Ne koristite simulacije nasilja: Fotografije poput muškarca s podignutom pesnicom iznad žene dodatno traumatizuju preživele i šire stereotipe.
- Izbegavajte slike modrica i povreda: Takve fotografije mogu biti retraumatizujuće i umanjuju svest o drugim oblicima nasilja (psihološko, seksualno, ekonomsko).
- Ne prikazujte nasilnika i žrtvu zajedno: To može romantizovati nasilje i staviti ih u ravnopravan odnos, što zamagljuje realnost moći i kontrole.
- Prikažite snagu i odlučnost žene: Žene ne treba prikazivati samo kao pasivne ili tihe. Mogu biti zabrinute, ali i odlučne - sa uspravnim stavom, pogledom napred, zaštitnički prema detetu itd.
- Koristite alternativne vizuale: Grafikoni sa statistikom, slike protesta, policijskih vozila, lisica, sudijskog čekića - sve su to prikladni načini vizuelnog izveštavanja.
Dan sećanja: podsetnik i obaveza
Nacionalni dan sećanja na žene žrtve nasilja proglašen je 2017. godine odlukom Vlade Srbije, u znak sećanja na 18. maj 2015. godine kada je u porodičnom nasilju za samo tri dana ubijeno sedam žena.
Ovaj dan svake godine podseća na teške posledice nasilja prema ženama i na odgovornost svih društvenih aktera, uključujući medije, da grade kulturu nulte tolerancije na nasilje.
O projektu "Zaustavimo nasilje - ostvarimo ravnopravnost"
Ova aktivnost deo je projekta „Zaustavimo nasilje - Ostvarimo ravnopravnost", koji zajednički sprovode agencije UN-a u Srbiji: UNDP, UNFPA, UNICEF i UN Women, u partnerstvu sa Vladom Republike Srbije, a uz podršku Vlade Švedske.
(M.A./EUpravo zato)