Mesto gde je spašeno hiljade života kao simbol sećanja: Otvoren Muzej Holokausta u bivšoj Šindlerovoj fabrici

Na prostoru nekadašnje fabrike Oskara Šindlera u češkom mestu Brnenec, otvoren je Muzej Holokausta, posvećen očuvanju sećanja na preko hiljadu Jevreja koje je ovaj nemački industrijalac spasio tokom Drugog svetskog rata. Ovaj edukativni centar podseća na snagu pojedinca u najmračnijim vremenima istorije.

Šindlerova fabrika Foto: Patrik Slezak/Shutterstock

U Brnencu, malom mestu u istočnom delu Češke, otvoren je Muzej Holokausta u obnovljenoj fabrici koju je tokom Drugog svetskog rata koristio nemački industrijalac Oskar Šindler, piše Expats.cz.

Ova fabrika, koja je tokom rata bila podružnica koncentracionog logora Grob-Rosen, postala je poznata jer je Šindler zaposlio više od 1.000 jevrejskih radnika, spasivši ih od deportacije u nacističke logore smrti.

Njegova priča postala je poznata širom sveta zahvaljujući filmu "Šindlerova lista" iz 1993. godine.

Muzej je otvoren u maju 2025. godine, na 80. godišnjicu kraja Drugog svetskog rata.

U okviru muzeja, posetioci mogu razgledati istorijske izložbe koje prikazuju život porodice Löw-Beer, jevrejskih preduzetnika koji su osnovali fabriku, kao i tekstilnu proizvodnju u regionu.

Obnova objekta uključivala je popravku krova, plafona i podova, a planira se i izgradnja staklenog paviljona za obrazovne aktivnosti. Takođe, planira se renovacija drugih objekata, uključujući originalne spavaonice za radnike.

Ovaj projekat realizuje Fondacija Arks, koju su osnovali Šindlerova porodica i porodica Löw-Beer.

Cilj muzeja je da bude edukativni centar koji će podsećati na važnost sećanja na Holokaust i doprinositi očuvanju istorije.

(M.A./EUpravo zato)