Izgrađena u 12. veku pod vladavinom Normana, katedrala u Monrealeu u Palermu može da se podiči mozaikom u vizantijskom stilu, koji je inače drugi najveći u svetu nakon Aja Sofije u Istanbulu.
Katedrala se našla i na Uneskovoj listi svetskog nasleđa, a sada je temeljno restaurirana.
Mozaik se prostire na 6.400 kvadratnih metara i sadrži oko 2,2 kilograma čistog zlata.
Obnova je trajala duže od godinu dana, a prvo se uklonio debeli višegodišnji sloj prašine. Potom su obnovljeni delići koji su izgubili originalni izgled - emajl i zlatni listići. Izdaleka su te pločice izgledale kao crne mrlje.
Kada su radnici došli do plafona, videli su da je u prošlosti prekriven lakom koji je požuteo. Sve su morali da oljušte kako bi mozaik dobio novi sjaj.
Restauracija je poslednji put obavljena 1978. godine, ali je ovoga puta obuhvatila i zamenu starog osvetljenja.
"To je bio veoma star sistem. Osvetljenje je bilo slabo, a troškovi ogromni. Uopšte nije mogla da se vidi lepota mozaika", poručio je menadžer "Zumtobela", firme zadužene za postavljanje novog osvetljenja.
Posebno su se fokusirali i na to da se radi o instalacijama koje mogu da se zamene za 10 ili 15 godina bez oštećenja zgrade.
Prva faza radova koštala je 1,1 milion evra, a sada se planira i druga.
Monreale je inače treći po veličini grad okruga Palermo na Siciliji i čuven je upravo po ovoj crkvi koja je spoj normanske, vizantijske i arapske umetnosti.
(EUpravo zato/BBC)