Konkurs za profesionalce u oblastima kulture, umetnosti i kreative! Učešće je besplatno, a možete mnogo da dobijete

Ako ste profesionalac u oblastima kulture, umetnosti i kreativnih industrija, i ako ste uz to iz neke od zemalja Zapadnog Balkana, na pravom ste mestu.

Gabriele Croppi Slikarski atelje

Konkurs za učešće u programu Kreativno mentorstvo za mlade profesionalke i profesionalce, koji u okviru projekta Kultura i kreativnost za Zapadni Balkan implementira organizacija Kreativno mentorstvo, je otvoren i trajaće do 15. decembra 2024. godine.

Program Kreativno mentorstvo za mlade profesionalke i profesionalce ima cilj da odabere i podrži do 30 mladih profesionalki i profesionalaca u oblastima kulture, umetnosti i kreativnih industrija, iz šest zemalja, korisnica IPA fondova za Zapadni Balkan, koji žele da se, tokom jednogodišnjeg mentorskog programa, profesionalno i lično razvijaju kroz podršku iskusnih mentora, tima Kreativnog mentorstva i međusobnu razmenu znanja i iskustava sa drugim mentijima i mentorima.

Potrebno je da učesnice i učesnici dolaze iz oblasti umetnosti, kulture i kreativnih industrija, i da imaju najmanje dve godine iskustva u najmanje jednom relevantnom podsektoru unutar kulturnih i kreativnih industrija (CCI).

Prema definiciji EU, kulturne i kreativne industrije obuhvataju širok spektar podsektora, uključujući kulturu, umetnost, arhitekturu, arhive, biblioteke i muzeje, umetničke zanate, audiovizuelne industrije (uključujući film, televiziju, video igre i multimediju), materijalnu i nematerijalnu kulturnu baštinu, dizajn (uključujući modni dizajn), festivale, muziku, književnost, izvođačke umetnosti (uključujući pozorište i ples), knjige i izdavaštvo, radio i vizuelne umetnosti.

Formalno obrazovanje u ovim oblastima, kao ni radni/poslovni status aplikanata nije uslov za učešće u programu, koje je besplatno za mentije, dok mentori učestvuju na volonterskoj bazi.

Prijave se podnose popunjavanjem obrasca koji je dostupan ovde, najkasnije do 15. decembra 2024. godine.

Šta treba da vas kvalifikuje da biste bili deo ovog projekta?

U procesu selekcije biće uzeta u obzir prethodna i aktuelna iskustva kandidatkinja i kandidata, kao i planirani budući rad u navedenim oblastima, njihov interes za dalji profesionalni razvoj, kao i sposobnost da koriste kulturu, umetnost i kreativne industrije za doprinos društvu na način koji pokreće pozitivne promene. Inovativnost u pristupu, kao i radoznalost za istraživanje novih metoda, eksperimentisanje i razvoj ličnog izraza, takođe će biti uzeti u obzir.

Mentorski program nudi različite oblike podrške, omogućavajući učesnicima da steknu novo znanje i uvide, kao i da rade na ostvarivanju svojih profesionalnih i ličnih ciljeva. Glavna aktivnost za učesnike je individualna podrška od strane pažljivo odabranog mentora/ke, koji/a je izabran/a na osnovu potreba, ciljeva i izazova mentijke/mentija. Uloga mentora je da podrže profesionalni i lični razvoj mentija kroz deljenje znanja, iskustava i perspektiva. Mentori u programu su različitih generacija i profesija i dolaze iz različitih sektora, omogućavajući učesnicima da steknu specifično znanje i iskustvo iz oblasti koje su im često nedostupne.

Šta ćete dobiti?

Pored toga, program pruža relevantne treninge, predavanja i diskusije o aktuelnim temama od značaja za rad i razvoj učesnika, kao i mogućnosti za umrežavanje, povezivanje i razmenu znanja i iskustava sa drugim aktivnim profesionalkama i profesionalcima koje program okuplja. Program takođe olakšava širenje mreže učesnika i podstiče stvaranje prilika za međuregionalnu saradnju unutar kulturnih i kreativnih sektora.

Uz to, učesnici dobijaju kontinuiranu podršku tima Kreativnog mentorstva i promociju njihovog rada i dostignuća tokom trajanja programa, ali i nakon toga, kada postaju deo alumni mreže.

Program Kreativnog mentorstva za mlade profesionalke i profesionalce biće realizovan u hibridnom formatu, sa dva glavna događaja (Uvodni trening i srednjeročno okupljanje) koja će se održati uživo, dok će ostali događaji i radionice biti organizovani online.

Program Kreativnog mentorstva za mlade profesionalke i profesionalce podržava British Council kroz projekat Kultura i kreativnost za Zapadni Balkan (CC4WBs), koji je finansiran od strane Evropske unije. CC4WBs je fokusiran na unapređenje dijaloga na Zapadnom Balkanu kroz jačanje kulturnih i kreativnih sektora za veći socio-ekonomski uticaj. Tokom perioda od 48 meseci, projekat CC4WBs ima cilj da poboljša performanse kulturnih i kreativnih sektora kako bi unapredio veštine, znanje, pristup finansijskim sredstvima i povećao konkurentnost, kao i održao ko-produkciju i cirkulaciju dobara i usluga u Zapadnom Balkanu.

(EUpravo zato/EU mogućnosti)