Šta znamo o gradu koji će biti naredna Evropska prestonica kulture? Nosio ime po Marksu, a ima i divnu oazu

Iako su u konkurenciji bili mnogo poznatiji i veći gradovi u Nemačkoj, poput Nirnberga, Magdeburga ili Hanovera, Kemnic je odneo titulu Evropske prestonice kulture za 2025. godinu.

Max Gaertner / imago stock&people / Profimedia Lik Karla Marksa na Festivalu svetlosti u Kemnicu

Istorija nemačkog Kemnica govori jedinstvenu priču o revolucionarnim izumima automobilske i tekstilne industrije.

Danas, taj grad, proglašen za Evropsku prestonicu kulture 2025. godine, predstavlja tehnološki centar specijalizovan za informacione tehnologije, inženjering i automobilsku industriju, ali i mesto koje mnogo može da ponudi ljubiteljima umetnosti.

Kemnic je treći najveći grad u nemačkoj federalnog pokrajini Saksoniji, a leži u podnožju planinskog lanca Rudne gore. Tokom prošlog veka se proširio od obala reke Kemnic, prelazeći preko brda ka istoku i zapadu.

Grad je od 1953. do 1990. nosio ime po filozofu Karlu Marksu, pa je bio poznat kao Karl-Marks-Štad. Spomenik u njegovu čast, visok 13 metara, i dalje postojano stoji.

Gradska većnica je stara više od 100 godina i otvorena je za turiste. Posetioci mogu da se dive muralu Maksa Klingera kao i slikama najvažnijih savremenih slikara.

Sučeljavanje tradicije i modernizma se može videti i u arhitekturi, pa se tako mogu videti sjajni primeri Bauhausa, a sam centar grada je u poslednjih 20 godina oblikovala grupa međunarodnih arhitekata.

Pozorište i Filharmonija Roberta Šumana privlače posetioce iz svih krajeva Nemačke, dok turisti mogu u Saksonskom muzeju industrije da putuju kroz istoriju, od davnina sve do današnjih dana.

Rupert Oberhäuser / imago stock&people / Profimedia  Kemnic možda nije toliko u fokusu kao drugi nemački gradovi, ali ima mnogo da ponudi

Osim toga, u Kemnicu se nalazi i oaza na 36 hektara gde možete posmatrati divlje životinje u mirnom okruženju. Tu boravi oko 100 životinja 15 različitih vrsta, a Botanička bašta na severu grada posebno je zanimljiva i najmlađima.

Evropska prestonica kulture za 2025. godinu

Slovenačka Nova Gorica i nemački Kemnic u januaru će postati Evropske prestonice kulture za 2025. godinu, a Nova Gorica će titulu poneti zajedno sa Goricom, gradom blizancem od kojeg ga deli granica sa Italijom.

I Nova Gorica i Kemnic pripremili su ambiciozne programe za celu godinu.

Nova Gorica, najmlađi grad u Sloveniji na krajnjem zapadu zemlje, želi da se predstavi kao mesto koje ne poznaje granice, sa dubokim istorijskim i svakodnevnim vezama sa italijanskom Goricom, odnosno Goricijom, sa kojim je sve do kraja Drugog svetskog rata bio jedna celina.

Zvanična svečanost otvaranja biće održana 8. februara, na Dan France Prešerna, što je slovenački državni praznik, ali je program sa izložbama i koncertima počeo već početkom novembra.

Planirano je da se tokom 2025. godine održi više od 600 kulturnih aktivnosti i oko 60 projekata, a cilj je i da se revitalizuju urbane celine, istraži zajedničko prekogranično nasleđe i na terenu stekne uvid u kulturno stvaralaštvo koje je u skladu sa vrednostima EU ne poznaje granice.

Prekogranična podela titule Evropske prestonice kulture predstavlja presedan, od kako je Evropska unija 1985. godine počela da dodeljuje to priznanje.

Kemnic, grad na istoku Nemačke u pokrajini Saksoniji, takođe je objavio svoj program.

PETER ENDIG / AFP / Profimedia 

U planu je 150 projekata i više od 1.000 manifestacija.

Među tim manifestacijama su i velika izložba "Strah" posvećena norveškom slikaru Edvardu Munku, parkur kroz pejzaž ukrašen nacionalnim i međunarodnim umetničkim delima, a ujedno će biti slavljena i kultura bavljenja sportom, između ostalog i biciklističkom vožnjom, koja treba da podseti na nekadašnju međunarodnu biciklističku vožnju mira.

Kemnic će godinu prestonice obeležiti parolom "Unseen" (Neviđen) koja je aluzija na svojevrsnu ulogu "autsajdera" koju taj grad ima među velikim nemačkim gradovima, ali i želja da se prikaže mnogo toga skrivenog.

Kemnic se u borbi za titulu Evropske prestonice kulture izborio protiv poznatijih i većih gradova u Nemačkoj - Nirnberga, Magdeburga, Hildeshajma i Hanovera.

Podsetimo, titulu Evropske prestonice kulture ove godine nose austrijski Bad Išl, grad Bode, koji se nalazi na samom severu Norveške i estonski Tartu.

Atina je bila prva Evropska prestonica kulture - 1985. godine.

(EUpravo zato/Euro cities)