Ovako su Evropljani ocenili zadovoljstvo životom: Iako se to ne očekuje, u dve skandinavske zemlje je sve gore

Većina građana EU čini se prilično zadovoljna svojim životom. Međutim, zadovoljstvo životom opada u nekim zemljama s najvišim ocenama, poput Danske, Švedske i Holandije.

Richard Cummins / robertharding / Profimedia Stari grad švedskog grada Malmea

Građani Evropske unije uglavnom su zadovoljni svojim životom, s prosečnom ocenom od 7,3 od 10 za osobe starije od 16 godina, prema podacima Eurostata.

Koje su zemlje najzadovoljnije u EU?

Finska je na prvom mestu s ocenom 7,8, a slede Belgija, Austrija, Rumunija i Slovenija, sve sa ocenom 7,7.

Koje su zemlje sa najnižim ocenama?

Bugari se čine najmanje zadovoljnim građanima. Sa ocenom 5,9, nalaze se na dnu spektra zadovoljstva životom.

Danska (sa 8,0 na 7,5) i Švedska (sa 7,9 na 7,5) zabeležile su najveći pad nivoa zadovoljstva u poslednjoj deceniji.

Suprotno tome, zemlje koje su doživele najznačajniji porast zadovoljstva životom su Kipar (sa 6,2 na 7,5), Bugarska (sa 4,8 na 5,9), Estonija (sa 6,5 na 7,2), Slovenija (sa 7,0 na 7,7) i Grčka (sa 6,2 na 6,9).

U ovoj anketi, ljudi su jednostavno bili zamoljeni da ocene svoje zadovoljstvo životom od 0 do 10. EU inače radi na složenijoj definiciji sreće, koja prevazilazi uobičajene pokazatelje BDP-a.

Nedavno je Komisija identifikovala "8+1" kriterijum za definisanje kvaliteta života: materijalni životni uslovi, kvantitet i kvalitet zaposlenja, zdravlje, obrazovanje, slobodno vreme i socijalne interakcije, ekonomska i fizička sigurnost, upravljanje i osnovna prava, životna sredina i, na kraju, ukupno iskustvo života.

(EUpravo zato)