Države članice Evropske unije su postigle dogovor o Mehanizmu za reforme i rast Moldavije.
Instrument ima za cilj da podrži ovu istočnoevropsku zemlju u jeku značajnih izazova, pogotovo uticaja ruskog rata u Ukrajini na njenu bezbednost, ekonomiju i životni standard.
"Rešeni smo da podržimo Moldaviju na njenom putu ka EU i to je naša dužnost u ovim burnim vremenima. Paket će pomoći Moldavcima da primene ključne reforme, ojačaju njihovu ekonomiju i ubrzaju pristup evropskom jedinstvenom tržištu. Takođe će se podržati moldavski otpor usled ruskog nepravednog rata u Ukrajini", poručio je Adam Šlapka, poljski ministar za evropska pitanja.
Instrument je finansijski stub Plana rasta za Moldaviju koji je Evropska komisija predstavila u oktobru 2024, a trebalo bi da pomogne ovoj zemlji do 2025. do 2027.
Podrazumeva do 385 miliona evra u grantovima i 1,5 milijardi evra u zajmovima. Ovi krediti će biti visoko povoljni, sa dugim rokom otplate i povoljnim kamatnim stopama.
Ubrzani pristup finansiranju: Mehanizam obezbeđuje 18 odsto predfinansiranja, umesto prvobitnih 7%, omogućavajući brzo raspoređivanje resursa za rešavanje pitanja energetske bezbednosti, infrastrukture za borbu protiv korupcije i modernizacije javnih službi.
Jačanje administrativnih kapaciteta: 20 odsto bespovratnih sredstava biće usmereno na jačanje institucija Moldavije kroz sisteme digitalnog upravljanja, obuku državnih službenika i reforme pravosuđa – što su preduslovi za efikasno upravljanje fondovima EU.
Pojačani nadzor: Kako bi se obezbedila puna parlamentarna kontrola, sporazum uspostavlja dijalog između Parlamenta i Komisije radi redovne kontrole napretka u sprovođenju.
Mehanizam za reforme i rast deo je šireg Plana rasta EU za Moldaviju, čiji je cilj udvostručavanje njene ekonomije u roku od jedne decenije, uz jačanje socio-ekonomske stabilnosti.
(EUpravo zato)