Obraćajući se na plenarnoj debati Evropskog parlamenta o zaključcima sastanka Evropskog saveta 20. marta, predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen fokusirala se na "pretnje globalnoj prosperitetu i stabilnosti", a posebno na američke carine.
Podsetila je da je san o ujedinjenoj Evropi počeo jednostavnom idejom, da se stvori jedinstveno tržište, sruše prepreke i smanje tarife, što je Evropu učinilo snažnom, Jer su evropske kompanije rasle, a uporedo i međusobni odnosi. Naredni korak, podsetila je ona, bio je da se u istom duhu nastavi rad partnerima širom sveta – uključujući i Ameriku.
"Izgradili smo veze za koje smo verovali da su neuništive. Trgovina je donela više od prosperiteta, donela je ideju zajedničkog načina života. I zajedno sa trgovinom, naše partnerstvo je raslo. Neizmeran je broj prijateljstava širom Atlantskog okeana. I zbog tog zajedničkog iskustva, mnogi Evropljani se osećaju duboko razočarano najavama iz SAD. Neka bude jasno, Evropa nije započela ovu konfrontaciju. Smatramo da je to pogrešno. Ali moja poruka vama danas je takođe da imamo sve što nam je potrebno da zaštitimo naš narod i naš prosperitet. Imamo najveće jedinstveno tržište na svetu.Imamo snagu da pregovaramo. Imamo moć da uzvratimo. I narod Evrope treba da zna, zajedno ćemo uvek promovisati i braniti naše interese i vrednosti. I uvek ćemo se boriti za Evropu", izjavila je Ursula fon der Lajen u obraćanju.
Do sada je američka administracija najavila povećanje carina od 25 odsto na uvoz čelika, aluminijuma, automobila i delova. Sledeći sektori koji će biti pogođeni tarifama biće poluprovodnici, farmaceutski proizvodi i drvo, a sutra se očekuje još jedna najavu, sa takozvanim recipročnim tarifama koje će odmah biti primenjene na skoro sve proizvode i mnoge zemlje u svetu.
"Naravno, postoje ozbiljni problemi u svetu trgovine. Prekomerne proizvodne kapacitete, neravnoteže, nepravedne subvencije, uskraćivanje pristupa tržištu, krađa intelektualne svojine. Čujem Amerikance kada kažu da su neki drugi iskoristili pravila. Slažem se. I mi trpimo zbog toga. Dakle, hajde da radimo na tome. Ali, carine koje se primenjuju na sve proizvode samo pogoršavaju situaciju, a ne poboljšavaju.Tarife su porezi koje će plaćati ljudi. Tarife su porezi za Amerikance na njihovu hranu i lekove. Tarife će samo podstaći inflaciju. Upravo suprotno od onoga što želimo da postignemo. Američke fabrike će plaćati više za komponente koje se proizvode u Evropi. To će koštati radna mesta. Stvoriće birokratski monstruozne nove carinske procedure. I danas niko ne treba to – ni u SAD, ni u Evropi", naglasila je predsednica Evropske komisije.
Strategija Evrope na tri stuba
Strategija Evrope se zasniva na tri stuba, istakla je Fon der Lajen i objasnila prvi - da je Evropa otvorena za pregovore kojima će prustupiti "sa pozicije snage". Ona smatra da Evropa ima mnogo asova u rukavu, od trgovine do tehnologije, ali da se ova snaga temelji i na spremnosti da preduzme čvrste protivmere.
"Drugo, nastavićemo da diversifikujemo našu trgovinu sa drugim partnerima. Naša posebnost nije samo u tome što imamo najveće tržište na svetu, već i što smo pouzdani i predvidivi. Poštujemo naše obaveze i upravo to je ono što naši partneri danas traže. I treće, udvostručićemo naš rad na jedinstvenom tržištu. Jedinstveno tržište je kamen-temeljac evropske integracije i vrednosti. To je naš snažan pokretač rasta, prosperiteta i solidarnosti. Moramo ukloniti preostale prepreke da bismo imali Jedinstveno tržište koje ide velikim koracima, jer veličina je važna i dinstveno tržište koje ide brzo i daleko", rekla je u obraćanju.
· Prvi deo reakcije Evrope je jedinstvo i odlučnost
Ursula fon der Lajen je potvrdila da je bila u kontaktu sa šefovima država i vlada u vezi sa narednim koracima. Jedan od njih je i parlamentarna debata na kojoj je govorila, a za naredne je rekla da će pažljivo analizirati.
"Naš cilj je pregovaračko rešenje. Ali, naravno, ako bude potrebno, zaštitićemo naše interese, naš narod i naše kompanije. Želim da budem vrlo jasna u vezi sa ciljem našeg odgovora. Smatramo da ova konfrontacija nije u interesu nikoga. Tok trgovine između nas je skoro izbalansiran. Spremni smo da radimo na bilansu trgovine robama, ali i uslugama. Ovo je najveći i najprosperitetniji trgovinski odnos na svetu. Svi bismo bili bolje ako bismo mogli da nađemo konstruktivno rešenje. Istovremeno, mora biti jasno: Evropa nije započela ovu konfrontaciju. Mi ne želimo nužno da uzvratimo, ali imamo snažan plan da uzvratimo ako bude potrebno", rekla je poslanicima.
· Drugi element strategije je diversifikacija
Trgovina ide tamo gde je poslovni slučaj najpovoljniji. Iz tog razloga, predsednica EK naglasila je da će Evropa otvoriti vrata za brzorastuća tržišta širom sveta i podsetila da već ima trgovinske sporazume sa 76 zemalja, kao i da radi na širenju mreže.
"Upravo smo zaključili trgovinske ugovore sa Mercosurom, Meksikom i Švajcarskom. Pokrenuli smo prvi Trgovinski i investicioni partnerstvo za čistiju trgovinu sa Južnom Afrikom. Planiramo da do kraja godine zaključimo trgovinski ugovor sa Indijom. U toku su intenzivni pregovori sa Indonezijom i Tajlandom. I kasnije ove nedelje, predsednik Costa i ja ćemo otputovati u Samarkand, na prvi samit između Evropske unije i Centralne Azije. Evropa je oduvek bila trgovinski kontinent. Hajde da se povežemo sa novim srcima globalne ekonomije. Naša poruka je jasna, Evropa je pouzdana, predvidiva i otvorena za fer poslovanje", naglasila je.
· Treći deo je osloboditi jedinstveno tržište
Postoji previše prepreka koje koče naše biznise zbog čega Evropa "mora da uradi domaći zadatak". Fon der Lajen je podsetila da je jedinstveno tržište stvoreno da ukloni prepreke između zemalja, ukloni carine i takse i olakša poslovanje unutar Evrope. Zbog toga smatra da je neophodno vratiti se toj ideji i ostvariti je.
"Mora biti lakše za mala i srednja preduzeća da prodaju isti proizvod u svim državama članicama, umesto da ga prelabeliraju 27 puta da bi se uskladili sa nacionalnim zakonima. Mora biti lakše za profesionalce da rade širom granica, umesto da zapnu sa različitim nacionalnim birokratijama. Mora biti lakše za tehnološke kompanije da pokrenu novu uslugu širom Evrope, umesto da se bave sa 27 različitih procedura. I mora biti lakše za Evropljane da ulažu u Evropu, umesto da šalju svoje uštede na drugu stranu sveta. Ovo je obećanje našeg Jedinstvenog tržišta i ono mora biti ispunjeno", zaključila je.
Generacijska prilika da se završi započeto
Za kraj obraćanja, predsednica EK je ovaj period nazvala "generacijskom prilikom da se dovrši jedinstveno tržište", kao i da su ambiciozni predlozi na stolu, od Unije štednje i ulaganja, kako bi ljudi imali bolji prinos na svoju štednju, a kompanije našle kapital potreban za rast, do paketa pojednostavljenja ili Unije veština. Prema njenim rečima, još mnogo toga će doći, uključujući i 28. pravni okvir za inovativne kompanije.
"Prema podacima MMF-a, unutrašnje barijere evropskog tržišta odgovaraju carini od 45 posto za proizvodnju i 110 posto za usluge. Ovo jednostavno ne može da ostane tako. To mora da se menja odmah. Zato sam zadala EVP da sledećeg meseca donese konkretne i hrabre predloge za uklanjanje nekih od tih prepreka i sprečavanje novih. Ove reforme su odužene i sada su postale hitnije nego ikad. U olujnoj globalnoj ekonomiji, jedinstveno tržište je naša sigurna luka. Trideset godina nakon što je Žak Delor postavio njegov prvi kamen-temeljac, vreme je da završimo posao", završila je govor Ursula fon der Lajen.