Veliki politički preokret u Rumuniji: Desnica zaustavljena na korak do pobede

Posle višemesečne neizvesnosti, političkih tenzija, optužbi za izborne prevare i čak tri kruga glasanja, Rumunija je izgleda konačno dobila novog predsednika - Nikušora Dana. Liberalni i proevropski kandidat, pobedio je sa 54 odsto glasova, dok je njegov rival, desničarski populista Đorđe Simion, osvojio 46 procenata. Iako se još broje glasovi dijaspore, razlika je prevelika da bi uticala na ishod.

Nikušor Dan Foto: Shutterstock/LCV

Nakon skoro šest meseci neizvesnosti i čak tri kruga glasanja, Rumunija je konačno dobila novog predsednika.

Prema rezultatima nakon prebrojanih više od 99% glasova, pobedio je Nikušor Dan, liberalni i proevropski kandidat, sa 54% glasova. Njegov protivkandidat, Đorđe Simion, predstavnik krajnje desnice, osvojio je 46%.

Još uvek se čeka da se prebroji oko milion glasova iz dijaspore, gde Simion trenutno ima prednost, ali i pored toga ne može da sustigne razliku i promeni konačni ishod, Dan ostaje pobednik.

Dan je izjavio da je pobedila ideja Rumunije koja želi promene, borbu protiv korupcije i funkcionalne institucije, a ne politika zasnovana na mržnji.

Iako rezultati još nisu konačni, Dan vodi sa sedam odsto prednosti, dok Simion još polaže nade u glasove iz dijaspore, koja je ovog puta masovno glasala. Ukupna izlaznost bila je oko 64% - to je 11,6 miliona birača, uključujući 1,6 miliona iz inostranstva.

Zanimljivo je da su se mnogi građani, uključujući poznate ličnosti, tokom kampanje aktivno uključili i podržavali svoje kandidate, ponekad i vrlo ostrašćeno.

I Simion tvrdi da je pobedio

Đorđe Simion se odmah nakon zatvaranja birališta samoproglasio za novog predsednika, tvrdeći da ima 400.000 glasova više od Dana. Najavio je i da će postaviti Kalina Đorđeskua za premijera, čoveka čiju je raniju pobedu u prvom krugu izbora u novembru ustavni sud poništio zbog navodnog ruskog mešanja.

Zvanične izlazne ankete, bez glasova iz dijaspore, ipak daju prednost Nikušoru Danu, poznatom borcu protiv korupcije i populizma. On ima veliku podršku u gradovima, posebno među onima koji su razočarani tradicionalnim partijama.

Tokom izborne kampanje dosta optužbi i tenzija

Simion je tvrdio da se priprema velika izborna prevara, pa čak i da je u biračkim spiskovima "upisano" 1,8 miliona preminulih.

Rumunsko Ministarstvo spoljnih poslova upozorilo je na moguće rusko mešanje, a govorilo se o lažnim kampanjama na Telegramu i društvenim mrežama.

Na to je reagovao i osnivač Telegrama, Pavel Durov, koji je optužio rumunske vlasti da guše konzervativne stavove.

Durov je u priču uvukao i Francusku, tvrdeći da se i ona meša u izbore. Francuski zvaničnici su to oštro demantovali i podsetili na podršku koju su pružili Rumuniji, posebno tokom ulaska u Šengen i rata u Ukrajini.

Zemljotres, a zatim i duga

Tokom dana glasanja, Rumuniju je pogodio zemljotres, a nešto kasnije iznad Bukurešta se pojavila dvostruka duga, dok je svaki tabor te "znake" tumačio u svoju korist.

(M.A./EUpravo zato)