Rumuni se i dalje bore s ogromnim prilivom dezinformacija, dok se pripremaju da u nedelju izađu na izbore u drugom krugu predsedničkih izbora, koji su već vrlo napeti.
Prema nedavnom istraživanju, glasanje je u ravnoteži između euroskeptičnog ultranacionaliste Đorđa Simiona, koji je u prvom krugu ovog meseca ostvario ubedljivu pobedu, i pro-EU centrističkog kandidata Nikušora Dana.
Predsednički izbori su prvobitno održani u novembru prošle godine, ali su poništeni kada su rumunske obaveštajne službe otkrile da je "državni akter" koordinirao TikTok kampanju za prvoplasiranog Kalina Đorđeskua, u tom trenutku manje poznatog kandidata sa ekstremnim stavovima.
Đorđesku je isključen iz ponovljenih izbora, što je izazvalo bes među njegovim pristalicama, kako u zemlji, tako i van nje.
Stručnjaci sada upozoravaju da je drugi pokušaj održavanja izbora i dalje podložan stranim dezinformacionim kampanjama, koje imaju za cilj da izazovu nepoverenje i podelu među biračima.
Analitičari iz kompanije za zaštitu tehnologije Open Minds tvrde da je gotovo četvrtina rumunskih mreža na aplikaciji Telegram "tvrdo povezana s pro-Kremljovim ruskim medijima", koji šire netačne ili lažne narative o izborima. Ove mreže opisuju kao kanale koji služe za širenje ruske propagande i državnog sponzorstava na rumunskom i engleskom jeziku. Open Minds je od 2022. godine beležio prosečno 103 ovakva posta mesečno.
Iako Telegram nije široko korišćen među Rumunima, koristi se za mobilizaciju "radikalnih" glasača i kao odskočna daska za kampanje na drugim platformama.
Prema navodima rumunskih obaveštajnih službi, TikTok kampanja Kalina Đorđeskua u novembru bila je koordinisana putem Telegram grupe koja je delila savete o tome kako obmanuti sistem verifikacije sadržaja ove kineske platforme.
Dominantni narativi koji kruže internetom pred nedeljno glasanje uključuju neosnovane optužbe o zločinima koje je rumunska vlada navodno počinila protiv svojih građana, tvrdnje o "masovnoj izbornoj prevari" ili čak laži da je glasanje u nedelju već otkazano.
Doktor Madalina Botan, docent na Nacionalnom univerzitetu za političke nauke i administraciju, za Euroverify je izjavila da dezinformacije mogu dodatno produbiti apatiju birača i nepoverenje u institucije.
"U Rumuniji postoji vrlo nizak nivo poverenja u institucije, što je naša ahilova peta. Kada imate optužbe da su izbori namešteni ili da će biti namešteni, onda je vrlo lako pojačati sumnju javnosti", objasnila je ona.
Ona je dodala da Rumunija deli granicu s Ukrajinom i Moldavijom, a budući da se nalazi na istočnom krilu EU, čini se posebno ranjivim na ruske dezinformacije i strategije ratovanja.
Đorđe Simion, lider desničarske Alijanse za ujedinjenje Rumuna, koja je prema anketama u poslednjim nedeljama ispred svog rivala, zapretio je povlačenjem podrške Ukrajini dok ne "poštuje prava" manjinskih Rumuna koji žive na njenoj teritoriji.
Njemu je trenutno zabranjen ulazak u Ukrajinu i Moldaviju zbog "sistematskih antiukrajinskih aktivnosti", kako su ih opisale ukrajinske službe bezbednosti.
Euroverify je otkrio da se na TikToku šire postovi sa dezinformacijama o izborima, uključujući tvrdnje o "masovnoj" izborne prevari, kao što je navod da će glasovi dijaspore biti udvostručeni kako bi se pogodovalo pro-EU kandidatu Nicușoru Danu, ili da je čak dva miliona preminulih osoba ostalo na izbornim spiskovima, što je rumunsko Ministarstvo unutrašnjih poslova već demantovalo.
Otkrivene su i lažne tvrdnje da će izbori ponovo biti otkazani, uprkos tome što ne postoje dokazi koji bi to podržali. Rumunski fact-checkers navode da je ovu tvrdnju prvo objavio jedan sancionisani pro-Kremljov medij, sa ciljem da suzbiju izlaznost birača.
TikTok trenutno je pod lupom Evropske komisije u vezi sa svojom ulogom u podršci Đorđeskuovoj kampanji pred prvi krug izbora prošlog novembra.
Evropska komesarka za tehnologiju, Hena Virkunen, nedavno je izjavila da je TikTok napravio "unutrašnje promene", uključujući "bolje otkrivanje i označavanje političkih naloga i više stručnjaka za rumunski jezik" pred ponovljeni krug izbora.
Međutim, istraživanje organizacije Global Witness otkrilo je da TikTokov algoritam korisnicima "novim u politici" prikazuje skoro tri puta više sadržaja krajnje desnice nego bilo koji drugi politički sadržaj.
Ova organizacija smatra da je to dokaz neuspeha TikToka u sprečavanju platforme da "favorizuje sadržaj krajnje desnice", što ponovo može ugroziti integritet izbora.
U izveštaju koji je objavila francuska sajber agencija, upozorava se da su evropske zemlje, uključujući Francusku, ranjive na sličan način podržane kampanje.
(M.A./EUpravo zato/euronews.com)