Predsednik Hrvatske Zoran Milanović izjavio je posle susreta s predsednikom Bugarske Rumenom Radevom da je nepošteno reći da je Ukrajina bliže članstvu u Evropskoj uniji nego neke od država Zapadnog Balkana, poput Crne Gore i Severne Makedonije.
Ocenio je da je to nepošteno prema ovim državama, odgovarajući na pitanje novinara o stavu mnogih u Evropi da je izglednije da će Ukrajina postati članica EU prije država jugoistoka Evrope. Takođe je podsetio na stroge kriterijume koje je Hrvatska morala da ispuni da bi ušla u EU, a koje nisu morale da ispune Poljska, Češka ili Mađarska, dodavši da je "to tada bila realnost".
On je rekao da je svestan da će neke od država Zapadnog Balkana, ako uđu u EU, ući slabije pripremljene nego što je to bila Hrvatska.
"Ali, to nije slučaj s Ukrajinom i to govori i pravi se da ne vidi, ne čini dobro Ukrajini. Toj zemlji treba pomoći da opstane", zaključio je hrvatski predsednik.
Upitan o odnosu Severne Makedonije i Bugarske koja joj stoji na putu prema EU zbog bugarske blokade, Milanović je rekao da je to unutrašnje pitanje dve države, pri čemu je, kako je rekao, prije nekoliko godina stao na makedonsku stranu.
"Prošlo je dosta vremena, promenile su se vlade i sada mislim da to međusobno moraju rešiti. Bugarska je u EU, Makedonija nije, a ja više neću sebe dovoditi u situaciju da žalim nekoga zato što ne može da uđe u EU, jer postoji život i mimo EU", naglasio je predsednik Hrvatske.
On je ocenio da je pitanje šta Severna Makedonija želi i dodao da "ako tu ne želi popustiti (Bugarskoj), neće propasti ako ne uđe u EU".
Na pitanje o iskustvu Hrvatske s uvođenjem evra i šta savetuje Bugarskoj koja je odlučila da uđe u evrozonu, Milanović je odgovorio da je rano za zaključak, ali da da vidi "neravnotežu u cenama" kao i da "svaka država zna šta je za nju najbolje".
Bugarski predsednik je naglasio da su Hrvatska i Bugarska važan faktor bezbednosti i stabilnost jugoistočne Evrope, ne samo zbog toga što su članice NATO i EU, nego i kao dve države koje dele odgovornost za stabilnost i prosperitet regiona.
"Tu treba posebno naglasiti proširenje EU na Zapadni Balkan budući da se događaju duboke geopolitičke promene. Pojedinačne zasluge svake države treba da ostanu ključni element u procesu integracije", ocenio je Radev i dodao da Bugarska ne blokira evropski put Severne Makedonije rekavši da već tri godine čekaju da Skoplje uvrsti bugarsku manjinu u Ustav.
(EUpravo zato.rs)