"Severna Makedonija može biti deo sledeće grupe članica EU": Region ima priliku, hoće li iskoristiti istorijsku šansu?

Danska ambasadorka priznala je da je do pre izvesnog vremena postojao zamor u proširenju i da je njena zemlja bila među onima koje nisu verovale u taj proces. Ali, kako je rekla, to se sada promenilo, i veruju u potencijal Severne Makedonije
Foto: sobranie.mk

Predstavljajući prioritete danskog predsedavanja pred Nacionalnim savetom za evropske integracije u Sobranju, danska ambasadorka za Severnu Makedoniju sa sedištem u Beogradu, Pernile Dejler Kardel, poručila je da je najvažnija poruka da je mogućnost za proširenje sada veća nego što je bila dugo vremena kao i da bi želeli da vide Severnu Makedoniju kao deo sledeće grupe zemalja koje će postati članice EU. 

"Znate šta treba da uradite, a mi smo tu da vam pomognemo i podržimo vas da to ostvarite", istakla je danska ambasadorka, prenosi MIA.

Naglasila je važnosti korišćenja prilike, kao i da se ne može ništa garantovati, ali da je bitno da mogućnost proširenja postoji.

"Znamo za izazove, ali je važnije da radimo zajedno nego da budemo ostavljeni po strani, kako bismo osigurali da ova lepa zemlja uđe u EU pri narednom proširenju", poručila je danska ambasadorka.

Danska ambasadorka priznala je da je do pre izvesnog vremena postojao zamor u proširenju i da je njena zemlja bila među onima koje nisu verovale u taj proces. Ali, kako je rekla, to se sada promenilo, prenevši poruku da je vreme za ujedinjenje kao i da proširenje postane jedan od glavnih prioriteta danskog predsedavanja.

Ministar za evropska pitanja Orhan Murtezani istakao je da je u vremenu globalnih previranja Evropi potrebna stabilnost i jasna posvećenost evropskim vrednostima, a dalji proces proširenja je politička nužnost.

"Kopenhaški kriterijumi moraju ponovo biti merilo napretka. Ne bilateralna uslovljavanja, već institucionalni kapaciteti, vladavina prava i demokratski legitimitet", rekao je Murtezani dodajući da je Severna Makedonija odavno prihvatila evropski sistem vrednosti kao svoj, često i uz visoku političku cenu. 

Foto: europanewsroom

Predsednik skupštinskog Odbora za evropska pitanja, Antonio Milošoski, primetio je da je danska ministarka za Evropu jasno poručila da je stav Danske prema proširenju pre ruske agresije na Ukrajinu bio znatno rezervisaniji.

"Nakon agresije na Ukrajinu, stav danske vlade postaje pozitivniji. Nadamo se da to neće biti isključivo zbog Ukrajine, već i za ceo region i sve zemlje koje godinama ulažu napore kao kandidati za članstvo. U novom globalnom poretku EU ne može biti kredibilan akter u svetu ako nije uspešan u sopstvenom dvorištu. Zapadni Balkan jeste prirodno dvorište EU, gde Unija do sada nije uspela da se nametne kao kredibilan akter koji će procese članstva usmeriti u pravcu konkretnih rezultata. Umesto toga, decenijama se ponavljaju iste fraze da je “trenutak sada”, koje slušamo još od Havijera Solane pre 20 godina", rekao je Milošoski.

I danas, dodao je, ponovo slušamo da je “trenutak sada”, ali nismo sigurni da EU ima kapacitete da taj trenutak pretoči u jasan kalendar koji će zemljama kandidatima doneti izvesnost članstva u naredne 3, 6 ili 8 godina – bez opstrukcija koje nisu u skladu sa Kopenhaškim kriterijumima.

(EUpravo zato.rs)