Picula predstavio izveštaj o Srbiji, oštre reči o medijima i pravosuđu: "Uprkos zabeleženom napretku, dosta je prepreka"

Uprkos određenom napretku, pre svega u području klastera konkurentnosti i inkluzivnog rasta, Srbija se još uvek suočava s velikim preprekama koje mora da savlada, navodi se u izveštaju

Evropski parlament Foto: FREDERICK FLORIN / AFP / Profimedia

Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Tonino Picula predstavljajući izveštaj o Srbiji u Strazburu, analizirao je političku situaciju u našoj zemlji, kao u kojim oblastima je neophodno još uraditi kako bi se video napredak. U večernjim satima 6. maja počela je debate o izveštaju, dok je glasanje zakazano za sredu (7. maj) između 12 i 13 časova.

Što se prigovora tiče akcenat je stavio na izborno zakonodavstvo, za koje je rekao da "ima nedostatke", na medije i REM, za koji je rekao da ne funkcioniše, a dodao je da je pad nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, u kojem je život izgubilo 16 osoba, postao simbol neadekvatnih kontrolnih mehanizama koji bi morali štititi građane.

Picula je naveo i da u Srbiji pravosuđe selektivno deli pravdu, a oni koji ukazuju na javne probleme izlažu se napadima.

Rekao je da je ovom poslu pristupio "čvrsto verujući u otvorenost zajedničkog evropskog projekta, transformišući potencijal pridruživanja Evropskoj uniji, te koristi koje donosi građanima zemalja članica, ali i država kandidatkinja".

Foto: Printscreen/europa.eu

Neophodno usklađivanje sa politikom EU

Picula je naglasio važnost usklađivanja sa geopolitičkim opredeljenjem Evropske unije, a posebno naglasio uvođenje sankcija Rusiji.

"Uprkos određenom napretku, pre svega u području klastera konkurentnosti i inkluzivnog rasta, Srbija se još uvek suočava s velikim preprekama koje mora da savlada. Poboljšanje unutrašnjeg političkog dijaloga, vladavina prava i borba protiv korupcije, postizanje sveobuhvatnog sporazuma o normalizaciji s Prištinom, te potpuno usklađivanje s spoljnom politikom Evropske unije. Nedostaje osiguranje neazvisnosti ključnih institucija, uključujući REM, te potpuno sprovođenje svih preporuka OSCE-a i Saveta Evrope o izbornoj reformi, u transparentnom i uključivom procesu. Svakako, pre novih izbora, što bi bilo od ključne važnosti, sve to naglašava i Komisija u svom reformskom planu", rekao je u predstavljanju izveštaja i iskoristio prisustvo komesarke za proširenje, pa se i njoj obratio, rekavši da je posalala neke važne prouke u Srbiji.

Marta Kos: "Evropska komisija je predana tome da podrži Srbiju na putu EU"

"Evropska komisija je predana tome da podrži Srbiju na putu EU", rekla je komesarka za proširenje Marta Kos, obraćajući se poslanicima u Strazburu. Ona je naglasila da je pristupanje više od tehničkog procesa, odluka da se prihvati budućnost koja je ukorenjenja u demokratiji i dostojanstvu, a to je moguće jedino ako celo društvo u tome učestvuje.

"Prilikom moje posete Srbiji, razgovarala sam sa političkim liderima, studentima, predstavnicima civilnog društva, univerzitetskim profesorima, ženama koje oblikuju javni život. Na svim sastancima, sa svima, prenela sam istu poruku – Srbija ima istorijsku priliku da se pridruži Evropskoj uniji. Pristupni pregovori zahtevaće odlučnost i vođstvo. Reforme su nužne i to ne zbog Brisela već zbog dobrobiti srpskog društva i to je isto ono što građani pet meseci traže na ulicama", rekla je u Evropskom parlamentu Marta Kos.

Komesarka EU za proširenje Marta Kos Foto: Frederic GARRIDO-RAMIREZ

Ona je navela da Srbija treba da ubrza napore i da pruži konkretne rezultate u borbi protiv korupcije, i da osnaži vladavinu prava.

"Nezavisnost sudstva se mora štitii, mediji moraju biti nezavisni, izborne reforme moraju osigurati da svaki građanin može da glasa s poverenjem u sistem. Te reforme nisu samo ključne za srpski napredak na evrskom putu, već su imperativ za izlazak iz trenutne političke krize i podela u srpskom društvu. Civilno društvo mora imati prostor za delovanje, nezavisni glasovi se moraju čuti i štititi i moramo zajedno raditi kako bi bili otporni na dezinformacije i manipulacije koje oslabljuju društveno tkivo i umanjuju demokratsko poverenje", rekla je komesarka.

Pozdravila je pokretanje izbora za nove članove Saveta REM-a i naglasila da u taj proces treba uključiti sve releavntne činioce te da bi to bio ključni korak u obnovi poverenja.

"Moramo ujediniti ponovo sve političke učesnike, civilno društvo, sve zajedno kako bi ostvarili sve obaveze na koje se Srbija obavezala prošlog decembra, a to je izbor REM-a, usvojanje ostalih medijskih zakone i usvajanje preporuka za reformu sudstva. Biti u EU ne znači deliti samo benefite već i odgovornost. Unija se temelji na zajedničkim vrednostima, uključujući i spoljnu politiku. U vreme ruske agresije na evropski kontinent ne može se nastaviti interakcija sa Rusijom kao da se ništa nije dogodilo. Ćutnja dovodi u pitanje sama načela koja su ključna za sigurnost i mir, a to su i ključne vrednosti EU. Suočeni smo sa velikim izazovima i sa njima se možemo nositi samo zajedno", rekla je Marta Kos.

Ona je navela i da se EU želi fokusirati na zajedničku budućnost u ujedinjenijoj i sigurnijoj Evropi.

"Progres Srbije podrazumeva i poboljšanje odnosa sa Kosovom, to je važno za regionalnu stabilnost i put ka evropskom članstvu. Konstruktivno vodstvo u regionu je jako važno za našu saradnju. Želimo demokratsku i prospritetnu Srbiju unutar EU. To je bila i vizija Zorana Đinđića koji je sanjao o Srbiji koja bi bila u porodici demokratskih i razvijenih evropskih država, i zato računam na vašu podršku", rekla je Evropska komesarka za proširenje Marta Kos u Evropskom parlamentu.

(EUpravo zato.rs)