Papina sahrana spojiće Ursulu fon der Lajen i Donalda Trampa? Ako se desi, razgovaraće se o gorućim temama

Portparolka je istakla da bi Fon der Lajen i Tramp razgovarali o carinama i trgovinskim odnosima EU i Sjedinjenih Američkih Država.

Ursula fon der Lajen Foto: Dati Bendo/European Commission

Razmatraju se mogućnosti da dođe do susreta američkog predsednika Donalda Trampa i predsednice Evropske komisije (EK) Ursule fon der Lajen u Rimu 26. aprila gde će prisustvovati sahrani pape Franje, izjavila je portparolka EK Paula Pinjo.

Pinjo je, na konferenciji za novinare, navela da je glavni cilj putovanja Fon der Lajen u Rim da prisustvuje sahrani pape Franje, ali da se razmatra i mogućnost susreta predsednice EK sa Trampom iako, kako je navela, trenutno taj susret nije potvrđen.

Portparolka je istakla da bi Fon der Lajen i Tramp razgovarali o carinama i trgovinskim odnosima EU i Sjedinjenih Američkih Država, prenela je ANSA.

Tramp je rekao novinarima u Beloj kući da će imati veliki broj sastanaka u Rimu u subotu.

Podsetimo, ovaj susret desiće se na sahrani pape Franje, a u svetlu je carina o kojima priča čitav svetu u poslednjih nekoliko nedelja.

Na tu temu govorili su brojni svetski lider, a sama Ursula je istakla za "Politiko" da su zemlje spremne da rade sa pouzdanim trgovinskim partnerima u Evropi nakon što su carine predsednika Sjedinjenih Država Donalda Trampa preokrenule svetska tržišta.

"U svetu koji je sve nestabilniji, mnoge zemlje se utrkuju da sarađuju sa nama", poručila je Ursula fon der Lajen, ne pominjući eksplicitno ni Donalda Trampa ni Sjedinjene Američke Države.

Tokom proteklih nedelja, predsednica Evropske komisije istakla je da je imala razgovore sa liderima Islanda, Novog Zelanda, Malezije, Filipina, Kanade, Indije i UAE, koji su, kako kaže, u potrazi za "stabilnim i pouzdanim partnerima".

Prema njenim rečima, globalna ravnoteža se menja "dublje nego što je to bio slučaj još od kraja Hladnog rata".

U međuvremenu, Tramp je 2. aprila najavio uvođenje tzv. reciprocitetnih carina – 20 odsto za robu iz EU, dok je za ostatak sveta predložio osnovnu stopu od 10 odsto. Nedelju dana kasnije, nakon što su berze doživele ozbiljan pad, privremeno je suspendovao ove mere na 90 dana, kako bi se otvorio prostor za pregovore o novim trgovinskim sporazumima.

EU i dalje podleže osnovnoj carini od 10 odsto, kao i dodatnim taksama od 25 odsto na izvoz čelika, aluminijuma i automobila. Istovremeno, trgovinski sukob SAD i Kine dostigao je trocifrene carine sa obe strane. Ako Tramp obnovi recipročne mere, Svetska trgovinska organizacija predviđa da bi globalna trgovina robom mogla pasti za 1,5 odsto ove godine, pri čemu bi Severna Amerika bila najteže pogođena.

Foto: Below the Sky / Shutterstock.com

Fon der Lajen tvrdi da se u toj nestabilnosti poverenje u EU zapravo povećava. Pozvala se na rezultate Evrobarometra, prema kojima čak 74 odsto građana podržava članstvo svoje zemlje u Uniji – što je najviši nivo u poslednje četiri decenije.

"To nešto govori", rekla je. "Usred sveopšteg haosa, Evropa ostaje čvrsta, ukorenjena u svojim vrednostima, spremna da oblikuje budućnost."

Ipak, ostaje nejasno čiji pristup globalnoj trgovini ima više uspeha – evropski ili američki.

Tramp sa Meloni

Dok EU pokušava da sklopi nove sporazume, uključujući i onaj dugo čekani sa južnoameričkim Merkosurom, Tramp održava kontakte sa liderima nekoliko zemalja – među njima i sa italijanskom premijerkom Đorđom Meloni, jednom od retkih evropskih političarki prema kojima pokazuje naklonost.

Meloni je tokom posete Vašingtonu ove sedmice srdačno dočekana, a Tramp je tom prilikom izjavio da će "100 odsto" biti postignut trgovinski sporazum sa EU.

Ipak, konkretni detalji tog dogovora još se ne znaju, a visoki zvaničnici EU ostaju oprezni i sumnjičavi kada je reč o brzini i verovatnoći realizacije.

Za to vreme, zvaničnici iz Brisela – koje Tramp redovno zaobilazi u korist bilateralnih odnosa sa nacionalnim liderima – intenziviraju diplomatske napore. Fon der Lajen navodno planira posetu Kini kasnije ove godine, gde bi trebalo da se sastane sa predsednikom Si Đinpingom.

(EUpravo zato)