Novi francuski premijer obećava da će odgovoriti na „bes“ naroda: Ko je Mišel Barnije?

Predsednik Emanuel Makron imenovao je juče Mišela Barnijea za novog premijera Francuske, nadajući se da pregovarač o Bregzitu i konzervativni veteran mogu da sarađuju sa ogorčeno podeljenim zakonodavnim telom zemlje i okončaju politička previranja koja su uzdrmala Makronovu fotelju.

Alexis Sciard / imago stock&people / Profimedia

Novi premijer Francuske, Mišel Barnije, u svom prvom govoru sa mesta premijera obećao je da će odgovoriti na "bes" naroda.

Na ceremoniji primopredaje sa svojim prethodnikom Gabrijelom Atalom u Parizu, Barnije je rekao da će se njegova nova uloga koncentrisati na rešavanje niza problema koji izazivaju negodovanje francuskih glasača.

„Trudićemo se da odgovorimo koliko god možemo na izazove, gnev o kome ste govorili, na patnju, na osećaj napuštenosti, nepravdu koja koju osećaju naši građani, fokusiraćemo se na naše gradove, naše kvartove i naša sela, " rekao je on.

Predsednik Emanuel Makron imenovao je Barnijea za premijera u nadi da će konzervativni veteran moći da sarađuje sa ogorčeno podeljenim zakonodavnim telom u zemlji i okonča politička previranja koja su Makronu počela da izmiču stolicu.

Ko je Barnije, najstariji premijer Francuske?

Sa 73 godine, Barnije je najstariji od 26 premijera koji su služili modernoj francuskoj Petoj republici.

On je zamenio najmlađeg, Gabrijela Atala, koji je imao 34 godine kada je imenovan na tu funkciju pre samo osam meseci.

On je lojalni veteran nedavno preimenovane desničarske Republikanske stranke (LR) i imao je dugu političku karijeru u Francuskoj.

U EU je takođe imao važne uloge, dva puta je bio evropski komesar i, između 2016. i 2021., glavni pregovarač EU za izlazak Velike Britanije iz bloka.

Barnijeovim imenovanjem okončava se više od 50 dana privremene vlade u Francuskoj, ali to  ne nudi garanciju za povratak političkom primirju.

Sadašnja Narodna skupština podeljena je na tri bloka: levičarsku koaliciju NFP (koja je osvojila najviše mesta, ali nije dobila apsolutnu većinu), Makronovu centrističku grupu i krajnje desničarski Nacionalni skup.

Ona se suočava sa teškim zadatkom da mora da radi sa tim žestokim i duboko podeljenim parlamentom koji je nastao nakon prevremenih parlamentarnih izbora koje je Makron raspisao u junu.

„Sa Mišelom Barnijeom u Matinjonu - zvaničnoj rezidenciji francuskog premijera - kao premijerom, predsednik očigledno ostaje na vlasti", rekla je politička analitičarka Dominik Mojsi. 

Ekstremna umerenost i pomirljiv karakter njegovog premijera je plus za predsednika, ne nužno za Francuze koji su glasali za levicu i koji imaju osećaj da su izdani", dodala je ona.

Barnije će sada morati da preživi glasanje o poverenju u Narodnoj skupštini, donjem domu francuskog parlamenta.

Odabirom Barnijea, Makron je možda neizbežno ojačao ruku Nacionalnog mitinga i dao mu ulogu tvorca kralja, smatraju stručnjaci. Ali važnost levice ne treba odbaciti ako Barnije želi da preuzme vruću premijersku fotelju.

Emanuel Rivijer, politikolog i stručnjak za ankete, rekao je za Euronews da Francuska trenutno ima tri glavna politička igrača: Makrona, levičarskog Žan-Lika Melanšona  iz Nacionalnog skupa.

„Postoje dvojica za koje se smatra da prave zbrku, a to je samo dodatni korak koji pomaže da se krajnjoj desnici da veći kredibilitet", kazao je on.

Ako preživi glasanje o poverenju, novi šef vlade će morati odmah na posao: prvo, Francuska mora da dostavi EU predloge za smanjenje javne potrošnje do 20. septembra, mada taj rok može biti produžen do oktobra.

Da bi se pridržavala pravila EU, Francuska bi morala da smanji najmanje 30 milijardi evra 2025. godine. Zatim, nacrt budžeta zemlje za 2025. treba da bude predstavljen parlamentu 1. oktobra, dok su javne finansije Francuske u teškom stanju.

(M.A./EUpravo zato/euronews.com)