Protesti u Gruziji zbog obustavljanja evrointegracija do 2028. godine: Predsednica optužila vladu za ustavni udar

Situacija u Gruziji se ne smiruje. Naprotiv, sinoć su usledili novi protesti usled nezadovojstva građana zbog odluke vlade da obustavi proces evrointegracija do 2028. godine.

Stringer / Sputnik / Profimedia Protesti u Gruziji nakon odluke vlade da obustavi proces evrointegracija do 2028. godine.

Nakon odluke vladajuće partije Gruzije "Gruzijski san" zemlja obustavi pregovore o pristupanju Evropskoj uniji do 2028. godine u Tbilisiju su održani protesti, a predsednica Gruzije Salome Zurabišvili optužila je vladu za ustavni udar.

Protest u Tbilisiju počeo je ispred sedišta vladajuće partije "Gruzijski san".

"Gruzijska vlada neće pokretati pitanje otvaranja pregovora sa Evropskom unijom do kraja 2028. godine. Zemlja će nastaviti da se kreće ka Evropskoj uniji, iako neće dozvoliti da je bilo ko stalno ucenjuje", proučio je Kobahidze.

Učesnici protesta tvrde da je ova odluka izdaja interesa zemlje i kršenje člana 78. Ustava Gruzije, u kojem je sadržana težnja za integracijom u EU.

Kako prenosi Eho Kavkaza, narod je besan jer ovakvi postupci ugrožavaju budućnost Gruzije i uništavaju višegodišnje napore zemlje da se približi Evropi.

Predsednica Gruzije Salome Zurabišvili, koja je inače nestranačka ličnost,ž optužila je vladu za ustavni udar i istakla da "nepostojeća, nelegitimna vlada nije proglasila mir, već rat - svom narodu, sopstvenoj prošlosti i sopstvenoj budućnosti".

Ona je pre brifinga održala sastanak sa predstavnicima diplomatskog kora i liderima prozapadne opozicije.

Neki od demonstranata okupili su se i kod zgrade gruzijskog parlamenta u aveniji Rustaveli.

Giorgi ARJEVANIDZE / AFP / Profimedia  Protesti u Gruziji nakon odluke vlade za obustavi proces evrointegracija do 2028. godine

Protestnom skupu prisustvovali su predstavnici različitih opozicionih političkih partija i nevladinih organizacija i veliki broj građana.

(M.A./EUpravo zato/rts.rs)