Led sa Antarktika, star 1,5 miliona godina, stigao u Britaniju: Otkriće nam tajne klime

Najstariji antarktički led ikada izvađen stigao je u britanske laboratorije, gde će naučnici pokušati da rekonstruišu čak 1,5 miliona godina klimatske istorije planete.
Naučnici tokom istraživanja Foto: Vitaly Timkiv / Sputnik / Profimedia

Najstariji poznati uzorak leda sa Antarktika stigao je u Veliku Britaniju, gde će naučnici pokušati da iz njega "otključaju" tajne klimatskih promena koje su oblikovale Zemlju kroz milione godina.

Led je izvučen sa dubine od čak 2.800 metara na lokaciji Litl Doum C u istočnom Antarktiku, u okviru međunarodne misije koja ima za cilj da istraži najdublje slojeve antarktičkog leda.

Uzorci, u obliku cilindričnih jezgra, sada se nalaze u Britanskom antarktičkom institutu (British Antarctic Survey - BAS) u Kembridžu.

Za razliku od prethodnih istraživanja koja su obuhvatala "samo" 800.000 godina unazad, ovaj led bi mogao da omogući rekonstrukciju klime planete sve do pre 1,5 miliona godina.

Naučnici se nadaju da će uz pomoć ovih podataka bolje razumeti kako je i zašto došlo do velike promene u Zemljinom klimatskom ciklusu, kada je, pre oko milion godina, učestalost ledenih doba sa 41.000 prešla na 100.000 godina.

"Ovi uzorci će nam pomoći da sagledamo vezu između nivoa ugljen-dioksida u atmosferi i klimatskih promena tokom jednog od najmanje istraženih perioda u istoriji planete", kaže dr Liz Tomas, vođa tima za istraživanje ledenih jezgra u BAS-u.

U narednim godinama, led će biti analiziran u više evropskih laboratorija kako bi se dobio sveobuhvatan uvid u promene temperature, vetrova, morskog leda i biološke aktivnosti kroz vreme.

Ova analiza deo je projekta Beyond EPICA - Oldest Ice, koji finansira Evropska komisija, uz učešće stručnjaka iz 10 zemalja i 12 istraživačkih institucija.

Dr Tomas dodaje da će po prvi put biti moguće napraviti neprekidnu rekonstrukciju ključnih klimatskih i ekoloških pokazatelja unazad milion i po godina, što je dragocen resurs za preciznija predviđanja budućih klimatskih scenarija.

(M.A./EUpravo zato/rts.rs)