Iako su mobilni telefoni definisali način na koji radimo, komuniciramo i zabavljamo se poslednjih dvadeset godina, njihova dominacija bi uskoro mogla biti stvar prošlosti — barem ako je verovati vlasniku nekoliko svetski poznatih tehnoloških kompanija Marku Zakerbergu.
Iako su mnogi sa oprezom gledali na prethodne pokušaje uvođenja pametnih naočara, ova vizija Metinog frontmena oživljava debatu o budućnosti lične tehnologije. Njegove izjave već mesecima izazivaju debate na društvenim mrežama i među tehnološkim analitičarima.
"Ovo će se desiti već 2030-ih", rekao je Zakerberg pre nekoliko meseci u intervjuu za portal Verge. Prema njegovim rečima, pametne naočare koje Meta razvija zajedno sa drugim tehnološkim kompanijama preuzeće niz funkcija koje naši mobilni telefoni danas obavljaju.
Moći će da snima fotografije i video zapise, reprodukuje muziku i video sadržaj, prima i otvara poruke, i prikazuje rute i uputstva do odredišta direktno u vidnom polju korisnika.
Ono što ih čini posebno uzbudljivim, prema Zakerbergu, jeste njihova integracija proširene i virtuelne stvarnosti, i mogućnost prepoznavanja objekata oko korisnika u realnom vremenu i prikazivanja informacija o njima, dok veštačka inteligencija dodatno proširuje njihove mogućnosti.
Tehnološka svakodnevica - na glavi
Pored toga što će izgledati kao obične naočare za sunce, Zakerberg naglašava da će one imati i niz zdravstvenih funkcija.
"Biće isto što se desilo i sa računarima", objašnjava Zakerberg. "Svi ih imamo kod kuće, ali većina nas koristi mobilne telefone. Nešto slično će se desiti i sa pametnim telefonima".
Pametne naočare će pratiti zdravlje korisnika, kao što su otkucaji srca i krvni pritisak, a istovremeno će moći da prevode strane jezike u realnom vremenu - poput ličnog prevodioca na vašem licu.
"Već 1 do 2 milijarde ljudi nosi naočare svakog dana. Baš kao što su svi prešli sa računara na pametne telefone, mislim da će svi koji nose naočare brzo preći na pametne naočare", rekao je Zakerberg. "Naočare će postati toliko korisne da će ih nositi čak i oni koji ih sada ne nose".
Tehnologija postoji, prepreke i dalje ostaju
Meta je već predstavila prototip pod nazivom Orion, ali njegova masovna komercijalizacija još nije na vidiku. Glavne prepreke, kako je istaknuto, su visoki troškovi proizvodnje i još uvek nerešeni problemi sa napajanjem uređaja.
Ovi izazovi podsećaju na sličan, neuspeli pokušaj kompanije Gugl sa njihovim modelom Glass, koji je tehnološki bio ispred svog vremena, ali nije pronašao put do korisnika, piše Večernji list.
Ali sudeći po Zakerbergovim najavama, tržište, tehnologija i korisnici su danas mnogo spremniji.
(EUpravo zato/Večernji list)