Videvši silnu birokratiju i gomilu papira koje njegovi roditelji koriste kako bi beležili bitne podatke sa farme, inženjer informacionih tehnologija, Nikola Mekić, iz Stajićeva kod Zrenjanina odlučio je da im pojednostavi taj deo posla.
Napravio je aplikaciju "Poultry Progress", namenjenu vođenju živinarske farme i optimizaciji svakodnevnih operacija.
Ideja se tako i rodila. Seli su i pokušali da pronađu aplikaciju za svoje potrebe i videvši da ne postoji ništa slično, a da je prilagođeno običnom čoveku, Mekić je odlučio da zasuče rukave. Kako su mu roditelji već dugo u tom poslu, imao je na početku i odlične savetodavce, prenosi Agroklub.
"Moji roditelji imaju farmu, dva objekta sa ukupno oko 10.000 pilića. Uvek su podatke beležili na nekim papirima. Na jednom beleže merenje, na drugom sve u vezi sa hranom, pa imaju jedan papir gde im je upisana temperatura koja bi trebalo da bude u objektu, poseban papir na kome je ubeleženo kada treba da se gasi svetlo... I onda sam došao na ideju kako sve to da ujedinim i realizujem kroz aplikaciju", ispričao je mladi inženjer.
Dalje navodi da tu postoji dosta stvari gde je uključeno i računanje, kao recimo kod hrane i konverzija, na kraju i proizvodni broj. Da ne bi računali "peške", aplikacija sve to sama odradi.
Potrebno je samo da se unesu podaci.
"Na primer, postoje preporučene tabele, pa i u aplikaciji mogu da stoje kao vodič koliko bi kog dana trebalo pilići da postignu gramažu, ili kolika bi, za određeni dan, trebalo da bude temperatura. Može da se unese i kada treba svetlo da se ugasi, pa na telefonu možete da dobijete obaveštenje", objasnio je.
Što manje klikova za farmu pilića
Kako pojašnjava, stanje na farmi moguće je pratiti i kroz razne dijagrame, može da se prati koliko je prodato, uginulo, koliko je hrane nabavljeno i slično.
Aplikacija je prilagođena velikim farmama, ali i malim domaćinstvima tako da je maksimalno pojednostavljena, pa svako može da je koristi.
"Cilj mi je bio da bude sa što manje klikova, što jednostavnija za korišćenje, kako bi svako mogao da je koristi bez nekog posebnog tehnološkog znanja. Planiram u budućnosti da napravim i neke obuke putem 'google meet-a', na svakih, na primer, mesec dana. Samo bih morao preko društvenih mreža ili preko aplikacije da usmerim korisnike", rekao je za Agroklub.
"Do sada je već dosta ljudi preuzelo aplikaciju, trenutno postoji oko 200 korisnika, među kojima je i veliki broj stranaca", pohvalio se.
Mekić planira i druge opcije koje će omogućiti još detaljnije praćenje statistike, kao i funkcionalnosti vezane za veterinarsku asistenciju korišćenjem veštačke inteligencije.
(EUpravo zato/Agroklub)