Istraživači sa finskog Univerziteta Tampere razvili su male robote, nalik na vile, koji mogu da lete, a cilj im je da zamene bumbare i druge oprašivače kako bi prenosili polen.
Napravljeni su od polimera koji reaguju na stimuluse, koji su u prošlosti korišćeni kao materijali za izgradnju mekih robota na daljinsko upravljanje.
Prethodno istraživanje je pokazalo da ti polimeri mogu da načine robote da hodaju, plivaju ili skaču, međutim, ovo je prvi put da su naučnici pronašli način kako i da lete.
Vrlo su mali i porozni, teže svega 1,2 miligrama tako da može vetar da ih nosi. Odgovaraju na svetlost što znači da mogu da se kontrolišu korišćenjem svetlosnih imputa.
Drugim rečima, laser bi mogao robota da natera da promeni oblik što bi nagnalo da izmeni pravac ili brzinu kretanja.
Zahvaljujući robotu bi polen veštački izrađenog semena maslačka mogao da se raširi širom sveta. Uz pomoć svetlosti, robotski oprašivači bi mogli da se usmeravaju ka bilo kom stablu ili biljci kojoj je potrebno oprašivanje.
Veštački oprašivači bi mogli da se pokažu korisnim ukoliko pčele, ali i drugi insekti, nastave da izumiru širom planete.
Jedna studija je utvrdila da je od 2006. do 2015. prijavljeno 25 odsto manje oprašivača nego što je to bio slučaj devedesetih godina.
Oprašivača je sve manje uglavnom zbog ljudskih aktivnosti. Veliku ulogu igraju gubitak staništa, korišćenje štetnih pesticida u poljoprivredi i u privatnim baštama, rast temperatura i bolesti.
Tim istraživača sa finskog univerziteta se sada trudi da njihovi roboti budu što precizniji, a početkom oktobra su saopštili da su sposobni i da plivaju kroz med.
(EUpravo zato/Cool Down)