"Majkrosoft" krivi EU za pad sistema koji je paralisao ceo svet: Sve je počelo sporazumom iz 2009. godine

Nedavni neuspešni apdejt firme za sajber bezbednost prouzrokovao je pad sistema na 8,5 miliona kompjutera što je uticalo na rad banaka, avio-kompanija, supermarketa...

Jessica McGowan / Getty images / Profimedia Veliki broj letova širom sveta je bio odložen zbog ogromnog pada sistema, pa su putnici danima bili zarobljeni na aerodromima

Kompanija "Majkrosoft" je saopštila da je Evropska unija kriva za najveći pad sistema koji je u petak pogodio ceo svet, nakon neuspešnog ažuriranja.

Prema sporazumu iz 2009. godine, na kome je insistirala Evropska komisija, "Majkrosoftu" nije dozvoljeno da unosi bezbednosne izmene koje su mogle da blokiraju sporni apdejt firme "Crowdstrike".

Nedavni neuspešni apdejt firme za sajber bezbednost prouzrokovao je pad sistema na 8,5 miliona kompjutera što je uticalo na rad banaka, avio-kompanija, supermarketa...

Hiljade letova je otkazano ili odloženo zbog čega su putnici na aerodromima širom sveta bili zaglavljeni, a i železnički saobraćaj je bio u prekidu u brojnim evropskim zemljama.

Problem je nastao zbog apdejta sistema "Falkon" kompanije "Crowdstrike" koji je dizajniran da spreči hakerske napade. Poseduje privilegovani pristup ključnom delu kompjutera - jezgru, odnosno, kernelu.

"Majkrosoft" ima "Windows Defender", koji je alternativa "Crowdstrike"-u, ali zbog sporazuma iz 2009. je "nateran" da izbegne evropsku istragu o tržišnoj konkurenciji. Kako kažu iz tehnološkog giganta, taj potez je dozvolio da brojne firme instaliraju softvere u kernelu.

Evropska komisija godinama optužuje "Majkrosoft" da ima nepravednu prednost u odnosu na druge kompanije zbog svog popularnog softvera, odnosno, monopola koji ima u toj sferi.

Njihov glavni rival "Epl" je 2020. blokirao pristup kernelu na svojim "Mac" uređajima, uz obrazloženje da bezbednost i pouzdanost ne može da se poboljša na taj način.

"Majkrosoft" je saopštio da je oko 8,5 miliona računara bilo pogođeno padom sistema, a da to čini manje od jednog procenta svih uređaja koji koriste sporni softver.

Međutim, do haosa je došlo, kako su dodali, jer se softver "Crowdstrike"-a široko koristi u brojnim preduzećima.

Prema novom Zakonu o digitalnom tržištu, Evropa pokušava da primora "Epl" da joj pruži pristup "ajfonu" kako bi se dozvolilo korišćenje alternativnih pretraživača i "prodavnica" aplikacija.

(EUpravo Zato/Euronews)