Simbolično, na Dan planete Zemlje, otvoren je poziv koji ima za cilj da doprinese efikasnijoj upotrebi resursa i energije, boljem upravljanju otpadom, a time i smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte (GHG) i očuvanju životne sredine.
Poziv je namenjen naučno-istraživačkim organizacijama i inovacionim centrima koji sarađuju, ili će sarađivati, sa privatnim i javnim preduzećima na rešenjima u oblasti cirkularne ekonomije.
Najmanje 10 najperspektivnijih predloga dobiće podršku od po 10 000 dolara.
U prethodnim ciklusima ovog poziva podršku, u ukupnom iznosu od 250 000 dolara, dobilo je 25 cirkularnih inovacija, a na događuju su se predstavili autori rešenja za primenu principa cirkularne ekonomije u građevinskoj industriji.
Oni su prikazali rešenja za proizvodnju betonskih ploča od otpadnog pepela iz termoleketrana, betonskih blokova od recikliranog stiropora i pepela, izradu građevinskog materijala od tekstilnog otpada, kao i materijala za uređenje enterijera od otpadnog stakla.
Pomoćnik ministarke zaštite životne sredine Dušan Čarkić izjavio je da proces tranzicije na cirkularnu ekonomiju podrazumeva sistemski pristup i obavezno korišćenje potencijala istraživanja, inovacija i digitalizaciju, kao i povezivanje svih zainteresovanih strana i njihovu dugoročnu saradnju.
„Ministarstvo zaštite životne sredine je u saradnji sa UNDP-em u poslednje dve godine podržalo saradnju naučno-istraživačkih organizacija i privrede, kroz dodelu 25 cirkularnih vaučera za inovativne ideje. Veliki broj prijavljenih ideja u prethodnim pozivima pokazuje da se ova saradnja intenzivno razvija i nadamo se da će i ovaj novi poziv biti dobro prihvaćen i inspirativan i da ćemo nagraditi još mnogo dobrih ideja", dodao je Čarkić.
Na događaju su predstavljene i Smernice za upravljanje otpadom od građenja i rušenja, koje je pripremilo Ministarstvo zaštite životne sredine kako bi preduzećima i investitorima olakšalio primenu nove Uredbe koja reguliše ovu oblast.
„Da bismo ubrzali prelazak na cirkularnu ekonomiju u Srbiji, nastavljamo da podržavamo naučno- istraživački i privatni sektor da rade zajedno kako bi pretvorili inovacije u isplativa poslovna rešenja. Razvoj i primena njihovih ideja pomažu da ubrzamo zelenu tranziciju u Srbiji, podstaknemo ekonomski rast i poboljšamo kvalitet životne sredine, na dobrobit svih", rekao je Fabricio Andreuci, zamenik stalnog predstavnika UNDP-a u Srbiji.
On je podsetio inovatore da svoje ideje u oblasti cirkularne ekonomije mogu da prijave i na stalno otvoreni Javni poziv za inovativna rešenja za zelenu tranziciju srpske privrede i društva u okviru projekta „EU za Zelenu agendu u Srbiji".
Publika na događaju je imala priliku da pogleda sesiju 8. Svetskog foruma cirkularne ekonomije pod nazivom „Perspektive građevinskog sektora - od globalnih praksi do Okeanije".
Učesnici su podelili i utiske sa nastupa Srbije na ovom Forumu, koji je od 15. do 18. aprila održan u Briselu. Delegacija Srbije je u Briselu predstavila više od 60 inovacija u oblasti cirkularne ekonomije, koje su primenjene zahvaljujući podršci Evropske unije, Vlade Švajcarske i GEF-a, u okviru dve inicijative koje u partnerstvu sa Ministarstvom zaštite životne sredine sprovodi UNDP: „EU za Zelenu agendu u Srbiji" i „Smanjenje ugljeničnog otiska lokalnih zajednica primenom principa cirkularne ekonomije u Srbiji - Cirkularne zajednice".
Više informacija o načinu prijavljivanja i propozicijama poziva može se pronaći OVDE.
(M.A./EUpravo zato)