Evo kako da biciklom iz Srbije stignete do Temišvara! Granica se otvara krajem meseca, stotine ljudi je već vozilo

A pritom uživate u lepotama Begeja.
Ilustracija: Vožnja biciklom Foto: Tinny Photo/Shutterstock

Ljubitelji vožnje biciklom imaće priliku da i krajem ovog meseca, od 26. do 28. jula, uživaju u vožnji do Rumunije. Biciklistima je omogućeno da voze preko graničnog prelaza Srpski Itebej - Otelek.

Ovaj projekat traje od marta i biće aktuelan sve do kraja oktobra.Funkcioniše po principu da se krajem meseca na nekoliko dana otvori granični prelaz za bicikliste i omogućava im da uživaju u lepotama ovog kraja.

Cela ruta od Zrenjanina do Temišvara dugačka je oko 75 kilometara, s tim što je 38 kilometara staze u Srbiji, a najviše na teritoriji opštine Žitište. Izgrađena je uz finansijsku podršku Evropske unije kroz Interreg-IPA Program prekogranične saradnje Rumunija-Srbija (2014–2020), vrednog 13,8 miliona evra. Ona prati tok reke Begej do srpske granice, jača prekograničnu saradnju, promoviše održivi turizam i doprinosi razvoju lokalnih zajednica.

Staza je dostupna od 8 do 20 časova, kada ćete moći i da pređete granični prelaz. Za prelazak granice dovoljan je lični dokument poput lične karte ili pasoša.

U istom periodu, granica će moći da se pređe i vodenim putem.

Otvaranje graničnog prelaza za bicikliste deo je šire inicijative. Savet okruga Timiš zatražio je od lokalne granične policije da granični prelaz bude otvoren svakog poslednjeg vikenda u mesecu, i to kako za biciklističku stazu duž Begejskog kanala, tako i za čamce koji saobraćaju između Temišvara i Zrenjanina.

Prema zvaničnim podacima, od marta do juna ove godine granicu je na ovaj način prešlo ukupno 2.297 osoba: 679 u martu, 647 u aprilu, 524 u maju i 447 u junu.

Naredni datumi kada će granični prelaz ponovo biti dostupan su:

  • 24–25. avgust,
  • 20–22. septembar,
  • 28–29. septembar i
  • 26–27. oktobar.

"Inicijativa koju je pokrenuo Savet okruga Timiš, u saradnji sa Teritorijalnim inspektoratom granične policije u Temišvaru, podržava održivi transport i promoviše oblast Bege kao zelenu turističku destinaciju sa međunarodnim potencijalom“, izjavio je Alin Nika, predsednik Saveta okruga Timiš.

U realizaciji projekta učestvuju i Uprava vodoprivrednog područja Banat i Gradska uprava Zrenjanina.

Upoznajte kanal Begej

Nakon potpisivanja mira u Karlovcu, 1718. godine, pod nadzorom grofa Florimunda Mersija, Austrija je uzvodno od Temišvara započela izgradnju kanala kojim bi se prevozila drvna građa potrebna za izgradnju naselja i industrijskih objekata u poljoprivrednom regionu Banata. Istovremeno, otpočeli su i radovi na probijanju 70 kilometara dugog kanala između Temišvara i Kleka-Plovni Begej. Kanal Begej postao je važan transportni plovni put, koji je tokom istorije dodatno unapređivan izgradnjom prevodnica.

Ovaj novi kanal, koji je završen 1756. godine, zamenio je Stari Begej u koji se do tada ispuštala voda u tom regionu. Ipak, novi kanal nije uvek bio plovan zbog niskih vodostaja tokom sušnih sezona. Da bi se to predupredilo 1759. godine iskopan je napajajući kanal u blizini grada Koštelj u Rumuniji, koji je povezao reku Tamiš sa plovnim Begejem. Tokom ovog perioda Kanal Begej postao je važan plovni put.

Plovidba je zaustavljena 1958. godine na jugoslovensko-rumunskoj granici zbog političkih i ekonomskih razloga. U tom periodu gotovo da nije bilo transporta, koji je potpuno obustavljen 1979. godine.

Obnova Kanala Begej

Zahvaljujući projektu "Obnova navigacione infrastrukture na kanalu Begej", sprovedenom u okviru programa prekogranične saradnje, obezbeđena su sredstva za obnovu prevodnica u Kleku i Srpskom Itebeju, kao i za izgradnju pristana u Zrenjaninu.

Ukupna vrednost radova na revitalizaciji i izgradnji ovih objekata jeste oko dva miliona evra, od čega je 85 odsto finansirano iz nepovratnih sredstava Evropske unije, dok je 15 odsto obezbedilo Javno vodoprivredno preduzeće Vode Vojvodine.

(EUpravo zato)