Samo jedna ovakva podvodna turbina snabdeva strujom 7.000 kuća: Sada je oborila jedan nesvakidašnji rekord

Tehnologije zasnovane na plimi su još u ranoj fazi komercijalnog razvoja, ali je njihov potencijal za proizvodnju čiste energije veliki.

Podvodne turbine koriste snagu plime kako bi proizvodile struju Foto: Arild Lilleboe / Shutterstock.com

Na dubini od oko 40 metara uz obalu Škotske, već više od šest godina se jedna turbina okreće kako bi iskoristila snagu okeanskih plima za proizvodnju električne energije, što pokazuje komercijalnu održivost ove tehnologije koju je razvila firma "SAE Renewables".

Prema udruženju za plimnu energiju "Ocean Energy Europe", zadržavanje velike turbine, spojene na električnu mrežu u tako surovom morskom okruženju toliko dugo, predstavlja rekord koji otvara put za veće farme plimne energije i čini ovu tehnologiju znatno privlačnijom za ulagače, prenosi AP.

Projekti plimne energije bili bi preskupi ako bi turbine morale da se izvlače iz mora radi održavanja svake dve godine.

Dovoljno struje za 7.000 domaćinstava za celu godinu

Tehnologije zasnovane na plimi su još u ranoj fazi komercijalnog razvoja, ali je njihov potencijal za proizvodnju čiste energije veliki. Prema američkoj Nacionalnoj laboratoriji za obnovljive izvore energije, morska energija, pojam koji se koristi za označavanje energije proizvedene iz plima, struja, talasa ili temperaturnih razlika, predstavlja najveći neiskorišćeni obnovljivi izvor energije.

Projekat "MeyGen", smešten uz obalu Škotske, ima četiri turbine, a svaka proizvodi 1,5 megavata, što je dovoljno električne energije za napajanje do 7.000 domaćinstava godišnje.

U četvrtak je švedska kompanija SKF objavila da su njene komponente na jednoj od turbina prošle prag od šest i po godina rada bez potrebe za neplaniranim održavanjem. SKF već 10 godina blisko sarađuje s ovom industrijom na dizajnu i testiranju.

Šest godina neprekidnog rada pod vodom predstavlja "vrlo značajnu prekretnicu" za budućnost plimne energije, ističe Remi Grue, izvršni direktor udruženja "Ocean Energy Europe".

Škotska i Ujedinjeno Kraljevstvo su globalni lideri u ovoj oblasti. Lokacija "MeyGen", kojom upravlja firma "SAE Renewables", stvara električnu energiju već otprilike osam godina.

Mogu li turbine da opstanu u moru?

"Postoji vrlo malo projekata plimne energije koji kontinuirano proizvode električnu energiju. Većina je bila u fazi testiranja i demonstracija", rekla je Andrea Koping, stručnjakinja za razvoj morske obnovljive energije.

Kako je dodala, dalje postoje velike prepreke koje treba savladati pre nego što plimna energija može šire da se usvoji, poput regulatornih pitanja i mogućih uticaja na okolinu.

Ipak, čini se da je projekat u Škotskoj odgovorio na pitanje mogu li turbine da opstanu u morskoj vodi, dodala je Kopingova.

"Mislim da su ispunile sve uslovi. Skeptici su se pitali kako treba upravljati ovim uređajima, pogotovo dugoročno, u ovako surovom okruženju. I mislim da su upravo dobili odgovor", navela je.

"Vrlo je teško uzeti ono što je u osnovi vetroturbina kakva se inače nalazi na kopnu i staviti je pod vodu", rekao je Frejzer Džonson, vođa operacija i održavanja u projektu "MeyGen". Rekordna turbina trebalo bi da radi još barem jednu godinu pre nego što će biti izvučena iz mora zbog održavanja.

Četiri turbine nalaze se u Pentland Firtu, uskom kanalu između škotskog kopna i ostrva Stroma, poznatom po snažnim plimnim strujama.

Sistemima plimne energije potrebne su snažne struje kako bi efikasno proizvodili električnu energiju.

"MeyGen" planira još 20 turbina do 2030. godine

"MeyGen" planira da doda još 20 turbina 2030. godine kako bi proizvodio više električne energije, nakon što se završe potrebne nadogradnje električne mreže. Lokacija bi naposletku mogla da ima čak 130 turbina koje bi bile snažnije od onih koje se trenutno koriste.

Lokacija "MeyGen" se nalazi na otvorenom moru, dok drugi tip plimnog projekta uključuje izgradnju strukture nalik brani preko plimnih voda. S četiri turbine, "MeyGen se smatra najvećim projektom plimne energije takve vrste na svetu, rekao je Džonson.

"To je titula koju bismo voleli da nemamo. Želimo više, želimo i druge. Nažalost, drugi imaju poteškoća u postizanju onoga što je 'MeyGen' postigao. Ali, sarađujući sa SKF-om i u budućnosti, mi ćemo pogurati industriju napred", rekao je.

(EUpravo zato/Index.hr)