Nuklearne elektrane u Francuskoj i Švajcarskoj gase reaktore zbog vrućina: Visoke temperature ugrozile hlađenje

Toplotni talas koji je zahvatio Evropu naterao je Francusku i Švajcarsku da privremeno ugase više nuklearnih reaktora. Visoka temperatura rečne vode onemogućava bezbedno hlađenje reaktora, a povratak pregrejane vode u prirodu predstavlja ozbiljnu pretnju po biljni i životinjski svet.

Nuklearna elektrana u Francuskoj Foto: Laurent Chamussy/European Commission

Zbog rekordnog toplotnog talasa koji je poslednjih dana zahvatio Evropu, više nuklearnih elektrana u Francuskoj i Švajcarskoj bilo je primorano da smanji proizvodnju ili potpuno obustavi rad.

Razlog: visoke temperature su onemogućile korišćenje rečne vode za hlađenje reaktora, što predstavlja rizik po lokalni ekosistem.

Nuklearne elektrane za hlađenje koriste vodu iz reka ili mora, koju nakon toga vraćaju nazad u prirodu, ali na višoj temperaturi. Uslov je da povratna voda ne bude previše topla, jer to može ozbiljno ugroziti biodiverzitet.

Međutim, zbog trenutnih ekstremnih vrućina, voda koja stiže do elektrana već je veoma topla, pa dodatno zagrevanje tokom hlađenja reaktora postaje neprihvatljivo. U takvim uslovima reaktori moraju da uspore rad ili se potpuno isključe.

U Švajcarskoj je kompanija Axpo, koja upravlja nuklearnom elektranom Beznau, u utorak isključila jedan od reaktora, dok drugi trenutno radi sa smanjenim kapacitetom.

Beznau se nalazi direktno na reci Aar, čija je temperatura ovih dana dostigla 25 stepeni Celzijusa.

"Zbog visoke temperature rečne vode, kompanija Axpo već danima postupno smanjuje proizvodnju oba reaktora elektrane Beznau, a u nedelju je kapacitet smanjen na 50 odsto", saopštili su iz kompanije.

Cilj je da se spreči dodatno zagrevanje već tople rečne vode, što bi moglo da ugrozi lokalni ekosistem.

Iako je Švajcarska odlučila da do 2033. godine potpuno ugasi nuklearne elektrane, postojeći objekti mogu da rade sve dok ispunjavaju bezbednosne standarde.

U međuvremenu, francuska elektroprivreda EDF je u ponedeljak privremeno obustavila rad nuklearne elektrane Golfech, koja se nalazi na jugu Francuske, u departmanu Tarn-e-Garon.

Upozorenja na ekstremne vrućine i mogućnost da temperatura reke dostigne i do 28 stepeni, čak i bez dodatnog zagrevanja od strane elektrane, bili su odlučujući faktori za zatvaranje.

Francuska ima 57 aktivnih nuklearnih reaktora u 18 elektrana, a oko 65% električne energije dolazi upravo iz nuklearnih izvora, koje vlasti smatraju "ekološki prihvatljivim".

Proizvodnja je smanjena i u drugim elektranama, poput Blayai na zapadu i Buge na jugu Francuske, koje se oslanjaju na reke Žirond i Ron za hlađenje. I ove elektrane bi mogle privremeno biti zatvorene ako se temperature voda dodatno povećaju.

Ipak, uprkos smanjenoj proizvodnji, nema ozbiljnog uticaja na stabilnost francuske elektroenergetske mreže, čak iako se troši više struje zbog klimatizacije i hlađenja.

U izjavi za televiziju FranceInfo, operater elektro-mreže RTE kazao je da su svi nuklearni reaktori koji su trenutno u funkciji mogu da pokriju potrebe stanovništva.

"Francuska proizvodi više struje nego što troši i trenutno izvozi električnu energiju susednim zemljama."

Međutim, stručnjaci upozoravaju da će vršni skokovi u potrošnji struje tokom toplotnih talasa postajati sve učestaliji, jer se globalne temperature nastavljaju povećavati usled klimatskih promena.

(M.A./EUpravo zato/euronews.com)