"Treba da proslavimo što ima 25 miliona solarnih domaćinstava": Svet duplirao kapacitet solara za samo dve godine

Dok svetski lideri i glavne klimatske diplomate prisustvuju Samitu COP29 u Bakuu, Globalni savet za solarnu energiju je objavio da je dostignut nivo od dva teravata ukupnog fotonaponskog kapaciteta. Treba imati na umu da je prvi teravat premašen pre samo dve godine.

YAY Media AS / Alamy / Alamy / Profimedia

Globalni savet za solarnu energiju (GSC) je saopštio da aktivnih fotonaponskih postrojenja sada ima više od dva teravata dok je u azerbejdžanskoj prestonici Bakuu danas počeo Samit Ujedinjenih nacija o klimatskim promenama COP29.

Razvoj te tehnologije je poslednjih godina u eksponencijalnom usponu, donevši dramatičan pad troškova, koji je učinio solar najjeftinijim vidom energije dostupnim potrošačima u mnogim zemljama širom planete, podsetio je GSC.

Proračuni ove organizacije i SolarPower Europe su da je trebalo čak 68 godina da instalirani kapacitet dostigne jedan teravat, a onda samo dve godine da se udvostruči.

Ovaj rezultat oslikava kako solarna energija postaje kičma globalnog energetskog sistema, stoji u saopštenju.

Taj nivo je jednak trenutnom ukupnom kapacitetu za proizvodnju električne energije u Indiji, SAD i Velikoj Britaniji.

Takođe je dvostruko veći nego ukupan kapacitet u Evropskoj uniji.

Solarnih dva teravata treba učetvorostručiti

Uz faktor iskorišćenja od 20 odsto, dva teravata bi moglo da podmiri potrebe za električnom energijom čitavih milijardu domaćinstava koja bi trošila prosečnih 3,5 megavat-sati godišnje, ali to je samo ekvivalent.

Solarni paneli rade samo kada ima dnevne svetlosti pa moraju da se iskombinuju sa sistemima za skladištenje energije i drugim izvorima struje da se zaista postigne svakodnevno dvadesetčetvoročasovno snabdevanje.

GSC je tako istakao potrebu da se pre kraja decenije operativna snaga svetskih postrojenja za skladištenje energije podigne na bar 1,5 teravata i da se razvije mrežna infrastruktura dužine 25 miliona kilometara.

Cilj za 2030. za solarne elektrane je osam teravata, a organizacija je napomenula i da globalni kapacitet za proizvodnju opreme već iznosi 1,1 teravat godišnje.

Moramo da otvorimo put za finansiranje

"Uvođenje solara ovim tempom, jeste kulminacija decenija vrednog rada. Vizionarska politika, industrijska domišljatost, sedam miliona montera u solaru koji vredno rade i raznovrsna i tehnologija koja se može omasoviti su faktori koji su nas zajedno doveli do ovog trenutka", poručila je GSC-ova generalna direktorka Sonja Danlop.

Kapacitet montiranja solara sada mora da se udvostruči na jedan teravat godišnje da bi se postigao cilj usvojen na samitu COP28 u Dubaiju, da se utrostruči kapacitet iz obnovljivih izvora, istakla je ona.

"Treba da proslavimo što ima 25 miliona solarnih domaćinstava, a sada i da to dupliramo. Da bismo to postigli, treba da otvorimo put za finansiranje i smanjimo cenu kapitala za solarne projekte, a pogotovo na Globalnom jugu", izjavila je Danlop.

GSC radi na tome da se trošak kapitala u tržištima u razvoju smanji sa 15 na pet odsto
Solar će do 2030. postati vodeći izvor energije iz obnovljivih izvora, izjavio je predsednik GSC-a Mate Hajs.

"Hitno nam je potrebna podrška od državnih vlada i investitora da bismo ispunili svoj cilj utrostručenja obnovljivih", upozorio je.

Globalni savet za solarnu energiju je saopštio da će na Samitu COP29 osnovati Međunarodnu grupu za finansiranje solara (International Solar Finance Group).

To će biti prvi svetski dijalog između industrije fotonaponskih postrojenja i finansijskog sektora, sa ciljem da premosti finansijski jaz između aspiracija i materijalizacije, objasnila je ta organizacija.

(M.A./EUpravo zato/balkangreenenergynews.com)