Velika Britanija danas započinje energetsku eru bez uglja: U ponoć zatvorena poslednja takva elektrana

Udeo električne energije proizvedene iz uglja u ukupno proizvedenoj električnoj energiji u Ujedinjenom Kraljevstvu 2023. godini pao je na 1,4 posto. On je par poslednjih decenija konstantno opadao da bi od danas Velika Britanija započela novu energetsku eru - bez uglja.

PA Images / Alamy / Alamy / Profimedia Ratcliffe-on-Soar termoelektrana na ugalj prestala je sa radom u ponoć čime je Velika Britanija ušla u novu energetsku eru-bez uglja.

Prema izveštaju „The UK's journey to a coal power phase-out" ovaj rezultat je plod dugoročnog procesa koji je uključivao čitav niz tranzicionih politika i inicijativa fokusiraninh na dekarbonizaciju energetskog sektora.

Od 2012. godine, vetroparkovi i solarna energija postepeno zamenjuju ugalj, da bi ga danas u popunosti zamenili.

Istovremeno, električna energija dobijena iz gasa je ostala na gotovo istom nivou.

Poslednja elektrana na ugalj prestala sa radom u ponoć

Poslednja elektrana na ugalj u Velikoj Britaniji, Ratcliffe-on-Soar, u ponoć zvanično prestala sa proizvodnjom.

Tako je Velika Britanija postala prva u Grupi sedam (G7) bez tog energenta u proizvodnji struje.

Velika Britanija je prva započela proizvodnju električne energije iz uglja i to 1882. godine, kada je počela sa radom elektrana Holborn Viaduct. Prošlo je 142 godine i ta zemlja sada ulazi u novu eru kao prva u Grupi sedam (G7) u kojoj neće više biti te delatnosti.

Uniperova termoelektrana Ratcliffe-on-Soar u blizini Notingema proizvodi električnu energiju od 1968. godine, prošle noći, u ponoć prestala je sa radom.

Pretposlednja elektrana na ugalj u Velikoj Britaniji, Kilroot u Severnoj Irskoj, ugašena je pre godinu dana.

Ratcliffeovo odbrojavanje do zatvaranja počelo je 2015. godine, kada je vlada objavila planove za okončanje proizvodnje električne energije iz uglja u narednoj deceniji, a rok je utvrdila 2020. godine.

Kompanija je ranije objavila da planira da na tom mestu počne da proizvodi niskougljenični vodonik i da postepeno, do kraja decenije, dostigne 500 megavata kapaciteta elektrolizera.

„Dok zatvaramo ovo poglavlje, odajemo počast Ratcliffeovom nasleđu i ljudima koji su ovde radili, dok istovremeno podržavamo izgradnju budućnosti sa čistijim i fleksibilnijim energentima. U tom kontekstu, Uniper ima za cilj da investira u tehnologije kao što su hvatanje i skladištenje ugljenika (CCS), obnovljivi izvori energije i vodonik. Cilj je dekarbonizacija naših preostalih energetskih objekata i snabdevanje naših kupaca niskougljeničnim gorivom kao i zelenom i pouzdanom energijom", rekao je Uniperov generalni direktor, Majkl Luis.

Put Velike Britanije ka postupnom ukidanju električne energije iz uglja

Od 1882. do zatvaranja Ratcliffea, britanske elektrane na ugalj su sagorele 4,6 milijardi tona uglja i emitovale 10,4 milijarde tona ugljen-dioksida, pokazuje analiza Carbon Briefa.

Početkom devedesetih godina prošlog veka, udeo uglja u energetskom miksu Velike Britanije počeo da se smanjuje uporedo sa sve većim korišćenjem gasa. Ipak, ugalj je ostao ključna komponenta elektroenergetskog sistema te zemlje još preko dve decenije.

Ugalj je još 2012. činio skoro 40 odsto u proizvodnji električne energije, nakon čega njegov udeo ponire. Godine 2019. godine činio je samo dva odsto, objavio je Ember.

U međuvremenu, udeo solarnih i vetroelektrana porastao je sa šest na 34 odsto, dok je udeo gasa porastao za samo šest procentnih poena, na 34 odsto u istom periodu, a emisije u energetskom sektoru su pale za 74 odsto.

 (M.A./EUpravo zato/sta.kazu.brojke/balkangreenenergynews.com)