Srbija i Rumunija potpisale važan energetski dokument: "Naša zemlja postaje značajna tačka na mapi snabdevanja gasom"

Ministri energetike Srbije i Rumunije, Dubravka Đedović Handanović i Sebastijan Burduž potpisali su u Kladovu Memorandum o razumevanju o izgradnji gasnog interkonektora Srbija-Rumunija.

Lucian Alecu / Shutterstock Editorial / Profimedia Srbija i Rumunija potpisale Memorandum o izgradnji dvosmernog gasovoda

Prema projektu, u Srbiji će taj dvosmerni gasovod za prenos prirodnog gasa biti dužine 13 kilometara, a u Rumuniji 86.Projektovan kapacitet je najmanje 1,6 milijardi kubika gasa, a deonica u našoj zemlji će biti završena do 2027. godine.

To će biti još jedan pravac snabdevanja prirodnim gasom. Povezivaće čvorište Mokrin u Srbiji sa transportnim gasovodom BRUA u Rumuniji, kako navodi Beta.

Đedović Handanović kaže da je saradnja Srbije i Rumunije u energetici duža od pet decenija i „važan oslonac sigurnosti snabdevanja električnom energijom za građane i privredu u obe države". U prilog tome govori i podatak da je u 2023. čak 28 odsto ukupne razmene činila trgovina električnom energijom.

„Zahvaljujuću povezivanju sa Rumunijom i Bugarskom, a u narednom periodu i sa Severnom Makedonijom, Srbija postaje nezaobilazna tranzitna zemlja i važan partner u obezbeđivanju energetske sigurnosti zemalja centralne i istočne Evrope kada je snabdevanje gasom u pitanju", navela je resorna ministarka.

Rumunski ministar, Sebastijan Burduža ocenio je da dve države „blisko sarađuju i na ubrzavanju elektroenergetskih interkonekcija, imajući sve preduslove za potpuni završetak deonice Rešica-Pančevo u prvoj polovini 2025. godine".

Kako je kazao, neophodno je da energija lako teče između Srbije i Rumunije, obezbeđujući konkurentno tržište koje će potrošačima doneti povoljnu cenu, energetsku sigurnost i diversifikaciju izvora snabdevanja.

Ministri su takođe s direktorima energetskih preduzeća iz obe zemlje razgovarali o razvoju projekta reverzibilne hidroelektrane Đerdap 3 i Transbalkanskom koridororu.

(M.A./EUpravo zato/novaekonomija.rs)