UNDP raspisao poziv za projekte koji doprinose zelenoj tranziciji: Kompanije da osmisle, banke da finansiraju

Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) poziva banke, lizing kuće, javne i private kompanije da zajednički ulažu u profitabilne projekte koji doprinose zelenoj tranziciji, po povoljnijim zajmovima, a rok je do 6. juna.

Fabrika ambalaže Papir print iz Gornjeg Milanovca prva je kompanija u Srbiji opremljena tehnologijom koja otpadne gasove iz proizvodnje pretvara u zelenu energiju Foto: jakov simovic

Uz podršku Evropske unije i Švajcarske, Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) poziva banke, lizing kuće, javne i private kompanije da zajednički ulažu u profitabilne projekte koji doprinose zelenoj tranziciji. Ovaj poziv je otvoren u okviru inicijative "EU za Zelenu agendu u Srbiji".

Poziv bankama i lizing kućama da se uključe u finansiranje profitabilnih zelenih projekata

UNDP poziva komercijalne banke i lizing kuće da povoljnijim zajmovima podrže isplative projekte koji doprinose smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte (GHG), zagađenja životne sredine, naročito vazduha, kao i očuvanju prirode i uspostavljanju održivih sistema za snabdevanje hranom.

Bankama i lizing kućama koje se prijave i ispune predviđene kriterijume, UNDP će ponuditi tehnički zrele i profitabilne predloge zelenih projekata kojima je potrebno dodatno finansiranje. Ovi predlozi će prethodno dobiti tehničku podršku kako bi se razvili u izvodljive, profitabilne i održive investicije.

Ovakav pristup omogućava bankama i lizing kućama da lakše prepoznaju isplative zelene projekte i usmere raspoloživa sredstva u aktivnosti koje doprinose zelenoj tranziciji, prošire svoju ponudu i steknu nove klijente. Takođe, mogućnost da ovi zeleni projekti dobiju finansijsku podršku i kroz inicijativu "EU za Zelenu agendu u Srbiji" povećava njihovu finansijsku sigurnost, što ih čini atraktivnijim za dobijanje zajmova.

Poziv kompanijama da prijave zelene projekte

UNDP poziva privatna i javna preduzeća da prijave predloge zelenih investicija:

  • koje pilotiraju i testiraju inovativne tehnologije i kombinuju različite izvore finansiranja: sopstvena sredstva, sufinansiranje projekta "EU za Zelenu agendu u Srbiji" i komercijalne pozajmice banaka, odnosno lizing kuća,
  • koje su zrele i profitabilne, pogodne za zajmove komercijalnih banaka, međunarodnih finansijskih institucija i drugih izvora komercijalnog finansiranja (npr. garancijama ili zelenim obveznicama),
  • kojima su potrebni detaljni energetski pregledi kako bi mogli da konkurišu za bankarske kredite.

Svi detalji o prijavljivanju na oba poziva nalaze se na stranici Konkursi u Javnom pozivu za skaliranje zelenih investicija komercijalnih banaka i lizing kuća i Javnom pozivu za skaliranje zelenih investicionih projekata.

Prijave su otvorene do 6. juna 2025. godine.

Značaj uključivanja privatnog kapitala u finansiranje zelene tranzicije

Od 2022. godine, u okviru inicijative "EU za Zelenu agendu u Srbiji" obezbeđena je tehnička i finansijska podrška Evropske unije i Švajcarske za 87 inovativnih zelenih projekata širom Srbije u iznosu od 5.9 miliona dolara, kroz četiri ciklusa Javnog poziva za inovativna rešenja za zelenu tranziciju srpske privrede i društva.

Ubrzanje zelene tranzicije zahteva značajna ulaganja koja prevazilaze mogućnosti javnog finansiranja. Zbog toga je važno da se u nju uključe komercijalne banke, kao i da se kombinuju različiti izvori finansiranja, kako bi zaživelo što više zelenih investicija.

Projekat "EU za Zelenu agendu u Srbiji", uz tehničku i finansijsku podršku Evropske unije, sprovodi UNDP u partnerstvu sa Ministarstvom zaštite životne sredine i u saradnji sa Švedskom i Evropskom investicionom bankom (EIB), uz dodatna sredstva koje su obezbedile vlade Švedske, Švajcarske i Srbije.

(EUpravo zato/UNDP)