Porodica posle 15 godina na istom mestu: Pokazali kako u praksi izgledaju klimatske promene - "rasplakalo me je" (FOTO)

Kako u praksi izgledaju klimatske promene, pokazala je jedna porodica kroz fotografiju sa istog mesta, ali sa 15 godina razlike.

Vincent Isore / imago stock&people / Profimedia Pogled na glečer Rone u švajcarskim Alpima

Jedan britanski bračni par postao je poznat širom sveta zbog njihove zajedničke fotografije koja pokazuje šokantnu brzinu topljenja glečera u Švajcarskoj kao posledica klimatskih promena.

Dankan i Helen Porter, programer i medicinska sestra iz Bristola, prvi put su posetili glečer Rone u avgustu 2009. godine, zabeleživši sećanje fotografijom sa vidikovca.

Skoro 15 godina kasnije, vratili su se sa svojim ćerkama tinejdžerkama i uhvatili isti kadar - ali sa sasvim drugačijom pozadinom.

"Neću lagati, rasplakalo me je", istakao je Porter u viralnoj objavi na društvenoj mreži Iks uz dve fotografije koje do sada imaju četiri i po miliona pregleda.

Ogromna bela stena se istopila i otkrila krševitu sivu stenu, a jezero je sada u prvom planu. Oštar kontrast je privukao pažnju ljudi s obzirom na to da se na ovim fotografijama vidi kako klimatske prakse deluju u praksi.

Koliko brzo nestaju evropski glečeri?

Evropa je kontinent koji se najbrže zagreva na svetu. Temperature su porasle za 2,3 stepena Celzijusa iznad predindustrijskih nivoa, u poređenju sa 1,3 stepena na globalnom nivou.

Ove temperature u kombinaciji sa fosilnim gorivom utiču na ledene krajeve, uključujući rasprostranjeni gubitak glečera.

Švajcarska je izgubila oko 10 odsto svog glečerskog leda za dve godine, prema istraživanju Švajcarske akademije nauka (SCNAT) i Glacier Monitoring Svitzerland (GLAMOS) objavljenom prošle godine. Jedna trećina zapremine glečera se istopila od 2000.

Glečeri u Austriji i Italiji - uključujući i one najvažnije u Dolomitima - takođe su ugroženi.

Prethodna studija je zaključila da je polovina glečera u svetu osuđena da nestane do kraja ovog veka, čak i ako je globalno zagrevanje ograničeno na 1,5 stepeni. Ali klimatska akcija može spasiti ostatak, pozvali su autori.

"Mnogi ljudi, kada vide tako nešto, osećaju se prilično bespomoćno", rekao je Porter za britanski Gardijan o svojoj viralnoj objavi.

"Ali iz mog iskustva, postoji mnogo toga što oni mogu da urade", dodao je entuzijasta iz Bristola, koji sedi u odboru lokalne klimatske akcione grupe na jugozapadu Engleske.

(JA/EUpravo zato/Euronews)