Grčka povezuje Krit sa kopnom podmorskim kablom: Projekat finansirala EU kako bi smanjila energetsku zavisnost

Kabl dugačak 330 kilometara i kapaciteta 1.000 megavata omogućava Kritu direktno snabdevanje električnom energijom sa kopna. Projekat je finansirala Evropska unija, dok se nastavljaju planovi za dalju elektro-povezanost regiona.

Elektromreža na Kritu Foto: Wirestock Creators/Shutterstock

Grčke vlasti saopštile su da je završena izgradnja podmorskog kablovskog sistema kojim je ostrvo Krit povezano sa kopnenom elektro-mrežom.

Ovaj projekat predstavlja važan korak u realizaciji ambicioznog plana za proširenje elektro-vezivanja kroz region, koji do kraja decenije predviđa povezivanje Grčke sa Kiprom i Izraelom u okviru inicijative "Veliki morski interkonektor".

Ukupna dužina kablova u ovom projektu premašiće 1.200 kilometara, prenosi Beta.

Ipak, realizacija projekta nailazi na prepreke zbog neslaganja oko finansiranja, kao i spora između Grčke i Turske vezanog za razgraničenje na moru.

Istovremeno, Grčka i Egipat planiraju posebnu podmorsku elektro-vezu koja bi zaobišla Krit i direktno povezala ostrvo sa grčkim kopnom.

Povezivanje Krita sa kopnom, udaljenim oko 330 kilometara, koštalo je milijardu evra, a većinu sredstava obezbedila je Evropska unija kroz grantove i kredite.

Kabl je priključen u subotu, a grčki elektro-operater DEI očekuje da će biti u punoj funkciji od leta.

Cilj ovog projekta je da se poveća diversifikacija izvora energije, posebno nakon ruske invazije na Ukrajinu.

Nova elektro-veza je takođe važan korak ka smanjenju zavisnosti Krita od fosilnih goriva i prelasku na obnovljive izvore energije, istakli su zvaničnici.

Podmorski kablovi koji povezuju Krit sa kopnom postavljeni su na dubini od 1.200 metara i imaju kapacitet od 1.000 megavata.

Na realizaciji projekta učestvovali su privatni izvođači radova, među kojima su nemački Siemens Energy, grčka građevinska kompanija TERNA i italijanska kablovska firma Prysmian Group.

(M.A./EUpravo zato/biznis.rs)