Ovde se leče povređene foke: Često se sudaraju sa brodovima ili upadaju u mreže, ali sada imaju veliku pomoć

Oko 24.000 foka se nalazi na području Vadenskog mora.

Foto: Shutterstock

Plivajući graciozno kroz vodu u svom novom domu, Vitje se nakratko zaustavlja da bi kroz veliki prozor osmotrio radoznale posetioce.

Ova siva foka, stara četiri meseca, sada pliva u jednom od devet novih bazena u Centru svetske baštine (WEC), novoizgrađenom objektu za spasavanje ovih životinja u Lauversogu, na severu Holandije.

Doveden je nakon što je ostao bez majke, a imao je i otečeno peraje i povredu oka.

"Na godišnjem nivou, lečimo otprilike 200 foka", rekao je za AP kustos centra Sander van Dijk.

Većinom se radi o mladuncima koji se odvoje od majke, poznatim po karakterističnom zavijanju. Druge povrede mogu da u sudaru sa brodovima ili plutajućim otpadom.

Istraživači sa Univerziteta Vageningen u Holandiji su 2024. izbrojali oko 24.000 foka na području Vadenskog mora.

"Ako pogledamo naše podatke za poslednjih 15 godina, svake godine vidimo sve više foka koje se na neki način upetljaju u otpad u moru, najčešće u ribarske mreže", rekao je Van Dijk.

Mirno okruženje za oporavak foka

WEC je nedavno otvoren za javnost, a zamenjuje Centar za foke u Piterburenu, koji je osnovan 1971. godine za lečenje povređenih foka pronađenih u Vadenskom moru i nalazi se na Uneskovoj listi svetske baštine.

Bazen u kojem boravi Vitje je značajno bolji u odnosu na njegov prethodni smeštaj. Sada pliva u morskoj vodi, a ne u onoj iz česme, kako bi se očuvala sredina što sličnija prirodnom staništu foka.

"One su prilagođene životu u morskoj vodi. Dobra je za njihovo krzno. Takođe, morska voda, zbog soli koju sadrži, ima osobine koje pomažu bržem zarastanju rana“, kaže Van Dijk.

Centar WEC može istovremeno da zbrine oko 70 foka i ima 12 jedinica intenzivne nege za životinje sa ozbiljnim povredama, koje se oporavljaju u specijalno ograđenim prostorima, u mirnom okruženju.

Njima privremeno ne daju da plivaju kako bi mogle da miruju, a prostor se redovno čisti da bi se sprečile infekcije od otpada.

Novu zgradu, čija je izgradnja koštala više od 40 miliona evra, finansirale su lokalne i regionalne vlasti, kao i humanitarne organizacije.

To se nalazi i edukativni prostor koji posetiocima pruža informacije o Vadenskom moru – najvećem neprekidnom sistemu aluvijalnih muljnih plićaka na svetu, koji se prostiru duž obala Holandije, Nemačke i Danske.

Novi objekat je znatno bliži moru od prethodne lokacije. Bazeni za deset foka koje trenutno tamo borave gledaju pravo na vodeno prostranstvo.

Zaposleni se nadaju da će se Vitje uskoro dovoljno oporaviti kako bi se ponovo našao među talasima.

(EUpravo zato/Euronews)