Mislilo se da su ovi puževi izumrli: Spasili su ih u zoo vrtovima, a onda su ih vratili na udaljeno ostrvo

Ukoliko sve prođe po planu, narednog proleća će im se pridružiti još puževa.

Stefan Stojanović Ilustracija

Više od 1.300 kritično ugroženih puževa, veličine zrna graška, koji su razmnožavani u zoo vrtovima, pušteni su na slobodu na udaljenom ostrvu u Atlantskom okeanu.

Tako su dve vrste puževa sa ostrva Dezertaš mogle ponovo da se vrate  u divljinu. Prethodno se verovalo da su izumrle jer nijedna jedinka nije viđena skoro čitav vek.

Kada je tim stručnjaka otkrio malu populaciju na kamenitim liticama ostrva Dezerta Grande, nadomak portugalske Madeire, bacili su se na posao.

Puževi su doneti u zoološke vrtove u Velikoj Britaniji i Francuskoj, uključujući zoo vrt Čester, gde je za njih napravljen poseban dom u nekadašnjem brodskom kontejneru.

Oni, inače, potiču sa Dezerta Grandea, planinskog ostrva koga šibaju vetrovi. Međutim, stanište su im uništavali pacovi, miševi i koze koje su ljudi doneli.

Smatralo se da su ih svi ovi predatori pojeli, a onda je u nekoliko ekspedicija, od 2012. do 2017, utvrđeno suprotno.

Istraživači su otkrili samo 200 preživelih jedinki. Pošto se verovalo da su poslednji primerci svoje vrste, sakupljeni su.

Tim naučnika je u zoo vrtu Čester očuvao 60 puževa, a na raspolaganju su imali adekvatnu hranu, vegetaciju i rekreirane ostrvske uslove.

Nastalo je 1.329 puževa koji su označeni radi identifikacije i potom vraćeni u divljinu.

"To će nam omogućiti da ih uočimo i pratimo kada se rašire po staništu kako bismo mogli da vidimo koliko rastu, koliko ih je preživelo i koliko su se privikli na novu sredinu", rekao je Dinarte Tekseira, biolog sa Instituta za očuvanje prirode i šuma u Madeiri.

Ukoliko sve prođe po planu, narednog proleća će im se pridružiti još puževa.

(EUpravo zato/BBC)